Německé hospodářství dostane další injekci za 50 miliard eur

Uvadající německá ekonomika dostane druhý vládní impuls. Po několikahodinovém jednání se na tom dohodli čelní představitelé velké koalice. Pilířem balíku opatření v hodnotě bezmála 50 miliard eur, jsou vedle snížení daní a poplatků investice do infrastruktury. Pamatovalo se i na firmy, které mají problémy se získáváním nových úvěrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Spolkového kancléřství | Foto: Jiří Hošek

Německé podniky se mohou schovat pod speciální "záchranný deštník", kde je čekají státní půjčky a garance. O kapitálové účasti státu ve firmách se ale neuvažuje.

Daňové zatížení německých občanů má v období od července 2009 do konce příštího roku klesnout o devět miliard eur. Některé návrhy ale zůstaly v půli cesty. Sazba daně z příjmu tak z 15 procent poklesne pouze na 14 a nikoli na 12 procent, jak požadoval ministr financí Peer Steinbrück.

Příspěvek na zdravotní pojištění neklesne o celý procentní bod, ale jen o šest desetin. Německé děti sice čeká jednorázový příspěvek od státu, ovšem namísto plánovaných 200 eur jen polovina. Oproti předpokladům jsou naopak vyšší přímé investice do výstavby silnic a železnic, modernizace škol nebo rychlého internetového připojení. Ty spolykají na 18 miliard eur.

Každopádně však jde o nejmohutnější soubor opatření na posílení ekonomiky v poválečných dějinách Německa. Balíček má totiž zmírnit recesi největší německé ekonomiky, která by mohla být nejhlubší od 2. světové války.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme