Německé odbory jdou do stávky za vyšší mzdy

Německé strojírenství stojí před vážnou zkouškou - první stávkou odborářů v kovoprůmyslu za posledních sedm let. Jejich ústředna IG Metall pro začátek povolala do ulic 50 tisíc svých členů. Jak uvádí zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský, celostátní série stávek začíná v pondělí ve spolkové zemi Bádensko-Würtenbersko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

montážní linka | Foto: ČTK/AP
Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský o chystané stávce

Sociálním protestem chce odborová centrála sdružující téměř tři miliony pracovníků prosadit své mzdové požadavky - zvýšení platů o 3,6 procenta. Pro začátek má vstoupit do stávky 50 tisíc lidí z 21 podniků jižního Německa; postupně se zapojí i Berlín a okolí.

Vyjednávání se zaměstnavateli zkrachovala 19. dubna. Pokud IG Metall prosadí své, hrozí řetězová reakce dalších odvětví. Poslední stávka kovodělníků v roce 1995 v Bavorsku se přitom obrátila proti samotným odborářům - podle odhadu institutu IFV škody způsobené stávkou vedly tehdy k zániku 200 tisíc pracovních míst.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme