Německo chce Řecku diktovat podobu státního rozpočtu

Eurozóna by mohla Řecku nadiktovat podobu jeho státního rozpočtu. Podle informací deníku Financial Times to navrhuje Německo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řekové v Aténách protestují proti úsporným opatřením | Zdroj: Reuters

Berlín prý už ztratil trpělivost s tím, jak řecká vláda nedokáže dostatečně snižovat vysoké schodky státního rozpočtu. Proto chce do Athén vyslat zvláštního komisaře, který by měl právo veta ohledně všech řeckých rozpočtových výdajů.

Země by se také měla zavázat, že bude přednostně splácet své dluhy a teprve zbylé peníze použije na běžné státní výdaje.

Řecko se zatím nedohodlo se soukromými věřiteli na odepsání dluhů. Jednání o odepsání zhruba poloviny dluhů podle zdrojů agentury AP skončila bezvýsledně, ale mají pokračovat v neděli.

Dohoda je podle věřitelů na dosah. Státní dluh Řecka přesahuje 350 miliard eur, z toho na soukromé věřitele připadá kolem 200 miliard. Šéf největší německé banky Deutsche Bank Josef Ackermann dokonce v pátek tvrdil, že soukromí věřitelé jsou připraveni Řecku odpustit až 70 procent dluhu.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme