Německo hlásí úbytek plynu z Ruska o 30 procent, méně jde i do ČR

Do Německa proudí o 30 procent méně zemního plynu než obvykle. Snížení dodávek hlásí také Itálie, Rakousko, Polsko, Ukrajina, Slovensko i Česká republika. Evropská unie se připravuje na případnou krizi. Podle komisaře pro energetiku Günthera Oettingera ale není důvod k obavám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z plynařských závodů nedaleko Nového Urengoje | Foto: Lenka Kabrhelová

Ruský státní podnik nemůže podle německých médií dostát svým závazkům kvůli silným mrazům a zvýšené domácí spotřebě.

Od počátku týdne tak do Německa putuje o třetinu méně zemního plynu. Pokles dovozu potvrdily dvě největší německé plynárenské firmy RWE a E.On.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s dodávkami ruského plynu mluvil ve Stalo se dnes Radiožurnálu expert na energetiku Milan Kajtman

Podle spolkové vlády ale není důvod k obavám. Německo má největší zásobníky v Evropě, ve kterých může uložit více než 20 miliard krychlových zemního plynu. Německo bych tak podle eurokomisaře pro energetiku mohlo vypomoci například zemím jako Polsko.

Mluvčí českého dovozce plynu RWE Transgas Martin Chalupský Radiožurnálu potvrdil, že dodávky ruského plynu do Česka přes Ukrajinu jsou nižší proti běžné úrovni tohoto období.

„Nechtěl bych říkat konkrétní číslo. Padesát procent dodávek dostáváme severní cestou, to je plyn z Nord Streamu, a přes Ukrajinu a Slovensko dostáváme druhých 50 procent týdenní dodávky,“ uvedl Chalupský.

Plynaři podle něj také jako každou zimu doplňují spotřebu v České republice z podzemních zásobníků, koneční spotřebitelé tak žádný pokles v dodávkách nepociťují. „Samozřejmě je třeba říci, že zásobníky dneska jedou takřka na plný výkon,“ dodal mluvčí.

Podle nezávislého experta na energetiku Milana Kajtmana je rezerva plynu v zásobnících dostatečná. „Je to kapacita, která se připravuje na celou topnou sezónu, a prosince a leden byly extrémně teplými měsíci, což znamená, že zásobníky jsou opravdu plné. Je to jenom otázka jejich denního výkonu, kolik jsou schopny dát k dispozici,“ řekl expert.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme