Německá ekonomika se loni těsně vyhnula recesi, zpomalil i růst na Slovensku

Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala po poklesu o 0,2 procenta ve třetím kvartálu. Těsně se tak vyhnula recesi, která se obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Vyplývá to podle agentury Reuters ze čtvrtečních údajů spolkového statistického úřadu.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělník v německé automobilce Daimler v Rastattu vyrábí automobily Mercedes Benz (ilustrační foto) | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: Reuters

V celém loňském roce se hrubý domácí produkt (HDP) Německa podle čtvrtečních údajů zvýšil o 1,4 procenta namísto dříve ohlášených 1,5 procenta. Růst zpomalil z předloňských 2,2 procenta a byl nejslabší od roku 2013, kdy se HDP zvýšil pouze o půl procenta.

Statistický úřad zveřejnil první odhad loňského růstu HDP v polovině ledna, údaj o vývoji v samotném čtvrtém čtvrtletí však v lednové zprávě neposkytl. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.

Německé hospodářství se však v poslední době potýká s negativními důsledky slábnoucího růstu globální ekonomiky, sporů v mezinárodních obchodních vztazích a nejistoty kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie.

Německá vláda koncem ledna zhoršila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 1,0 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta.

Čísla ze Slovenska

Růst ekonomiky zpomalil i na Slovensku. V loňském 4. čtvrtletí zpomalila tempo růstu proti předchozímu kvartálu na 0,8 procenta. Ve 3. čtvrtletí její mezičtvrtletní růst po revizi údajů dosáhl jednoho procenta. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek ve svém rychlém odhadu zveřejnil slovenský statistický úřad.

CVVM: Hospodářskou úroveň Česka hodnotí kladně 78 procent lidí. Je to nejvíce za 23 let

Číst článek

Tempo meziročního růstu slovenského HDP v posledním čtvrtletí loňska zvolnilo na 3,6 procenta z 4,6 procenta ve třetím kvartálu, kdy hospodářství země rostlo nejrychleji od konce roku 2015.

Slovenské ministerstvo financí minulý týden zhoršilo výhled růstu domácí ekonomiky na tento i na další dva roky. Důvodem je slábnoucí zahraniční poptávka a vývoj u klíčových obchodních partnerů Slovenska. Na letošní rok úřad počítá s růstem HDP o čtyři procenta oproti předchozímu odhadu na úrovni 4,5 procenta.

Prudký pokles v Japonsku

Prudce podle nejnovějších údajů zpomalil růst v Japonsku. Loni se tamní HDP zvýšilo o 0,7 procenta, třetí největší ekonomika světa přitom v roce 2017 rostla o 1,9 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme