Německo hospodářsky táhne Evropu, jeho ekonomika roste

Německá ekonomika sílí nejrychlejším tempem, od chvíle, kdy se země znovu sjednotila. Potvrdila to dnešní upřesněná statistika za letošní 1. čtvrtletí. Podle těchto údajů vyrostl tamní hrubý domácí produkt v meziročním srovnání o více než 5 procent. Díky sílící domácí poptávce a exportu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automobilka. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Poradce pro strategické otázky Petr Robejšek se domnívá, že důvěra německých spotřebitelů, která dává takový impuls ekonomice, se opírá zejména o to, že poprvé po minimálně 10 letech začaly růst reálné mzdy spotřebitelů:

„Další spotřebitelé, kteří se zasloužili o ekonomický růst, jsou komuny, tedy státní instituce, které uplatňují finanční prostředky z programu k oživení ekonomiky po krizi v letech 2008 a 2009.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Robejšek vysvětluje růst německé ekonomiky ve Stalo se dnes.mp3

Německá ekonomika tradičně stojí na vývozu. Poslední čísla ale naznačují, že Němci začali věřit v příchod lepších časů. Na rozdíl od minulosti se tak nebojí utrácet. To by mělo pomoci i ostatním zemím Unie, které by mohly do Německa vyvézt víc svých výrobků.

„Momentálně je domácí poptávka zodpovědná za 2 třetiny růstu a 1 třetina zodpovídá export. Export se odráží ve vnitřní poptávce, rostou platy a zaměstnanost. Německo je skvěle postaveným exportérem, vyváží zejména do Číny. To je záhada německého boomu, není to však na věky,“ vysvětluje Robejšek.

Německo táhne českou ekonomiku, jih Evropy je na tom hůř

Ve velké míře z této situace může profitovat Česko. Rychlý německý růst se ale podle odhadů v druhé polovině roku zpomalí. Hospodářství dohnalo ztráty způsobené nedávnou krizí a jeho další vzestup už nemůže být tak závratný.

„Propad o 4,7 procenta byl překonán, teď je německá ekonomika na nule a ekonomové říkají že rok 2011 bude růstový a propad se překoná. Otázka je, jak to půjde dál,“ říká Robejšek.

Na ekonomice se také projeví vysoké ceny ropy a silný kurz eura. Německo ale i tak zůstane klíčovou zemí eurozóny. Naopak Řecko a Portugalsko se stále nedostaly z krize.

„Tyto země mohou jen přihlížet a trvat na tom, aby se Německo podílelo na financování jejich dlouhodobých schodků a problémů, které mají s udržením eura,“ dodává poradce pro strategické otázky Petr Robejšek.

Ondřej Houska, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme