Německo instaluje v Asii systém varování před cunami

45 milionů eur - to je cena za tisíce zachráněných životů obyvatel na pobřeží Indického oceánu. Německo dodrželo svůj slib a právě tento týden začalo rozmisťovat v jihovýchodní Asii systém včasného varování před vlnami cunami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tsunami | Foto: NOAA

Unikátní zařízení je výsledkem práce postupimského Institutu geofyziky. Jeho princip je založen na systému GPS a spočívá ve vytvoření sítě senzorických bójí a pobřežních stanic, které jejich varovné signály zachytí v dostatečném předstihu, aby mohly varovat obyvatele před blížící se zkázou.

Tento týden vyplula výzkumná loď Sonnet s nákladem takových bójí z Jakarty a v příštích 14 dnech je ukotví na mořské dno podél pobřeží Sumatry. Celý projekt, který financuje v rámci štědré pomoci vlnami cunami postiženým zemím spolková vláda, má být kompletní do roku 2008.

Německo na projektu spolupracuje také s Mezistátní oceánografickou komisí UNESCO. Celkem bude instalováno 500 senzorických bójí s 90kilometrovým rozestupem. Nejhlouběji budou boje v šesti tisících metrech pod mořskou hladinou.

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme