Německo je pro zavedení daně z finančních transakcí

Německo chce zavést daň z finančních transakcí. Podle Berlína by měly banky jejím prostřednictvím do budoucna přispívat na svou případnou další záchranu. Na zavedení daně se podle deníku Die Welt dohodla vláda s opozicí. Kabinet kancléřky Angely Merkelové přitom svůj souhlas až dosud podmiňoval účastí všech ostatních zemí eurozóny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finance | Foto: Fotobanka stock.xchng

Zavedení daně navrhla Evropská komise. Podle ní by banky jejím prostřednictvím každý rok zaplatily skoro 60 miliard eur, tedy přes jeden a půl bilionu korun.

Německá vláda svůj souhlas nejdřív podmiňovala tím, že poplatek zavedou všechny státy platící eurem. Koaliční liberálové dokonce požadovali, aby se k dani přidaly všechny státy unie. Proti zavedení daně je ale řada zemí v eurozóně i některé státy s vlastní měnou včetně Česka.

Německá vláda nakonec ustoupila požadavkům opozice, která zavedením daně z finančních transakcí podmínila svůj souhlas s evropskou rozpočtovou smlouvou. Ta zemím eurozóny do budoucna prakticky zakazuje tvorbu nových dluhů.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme