Německá vláda očekává v nadcházejícím roce hospodářskou recesi. HDP klesne o 0,4 procenta

Hospodářský růst v Německu letos kvůli energetické krizi výrazně zpomalí a dosáhne 1,4 procenta, v příštím roce pak hrubý domácí produkt (HDP) o 0,4 procenta klesne. Řekl to dnes ministr hospodářství Robert Habeck, který představil aktualizovaný hospodářský výhled německé vlády.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ekonomika, Německo Kiel, (ilustrační foto)

ekonomika, Německo Kiel, (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Německo bude podle Habecka nadále bojovat s inflací, která letos podle vládního výhledu vystoupí na osm procent. V příštím roce klesne inflace pouze nepatrně a dosáhne sedmi procent.

„V současné době čelíme vážné energetické krizi, která se stále více mění v krizi hospodářskou a sociální,“ řekl Habeck. Odpovědnost za nynější krizi připsal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který podle něj energetické suroviny, především pak plyn, používá jako ekonomickou zbraň. Habeck poznamenal, že vyvolání hospodářské a sociální krize je Putinovým záměrem, který mu ale nevyjde. Ministr nicméně řekl, že Německo čekají těžké časy.

Zpřesněný odhad hospodářského výkonu se výrazně liší od dubnového výhledu. Tehdy vláda ještě na letošní rok počítala s růstem HDP o 2,2 procenta a na rok příští s růstem o 2,5 procenta. Vládní prognóza očekává hospodářské oživení až v roce 2024, kdy by ekonomika mohla vykázat růst o 2,3 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme