Německo sníží odhad letošního růstu HDP na tři čtvrtě procenta
Německá vláda si loni půjčila o téměř dvě třetiny méně, než původně plánovala. Důvodem byl silný ekonomický růst, který zvýšil příjmy z daní. Klesly také výdaje státu, nezaměstnaných je totiž v Německu nejméně za poslední 20 let. Zároveň se ale vláda chystá snížit odhad letošního růstu HDP z dosavadního jednoho na 0,75 procenta.
V loňském roce hrubý domácí produkt Německa vzrostl o tři procenta. Tamní ekonomika byla v posledních dvou letech motorem růstu celé eurozóny.
Podle spolupracovníka Rádia Česko Jaroslava Šonky tomu napomohlo hlavně plynulé překonání minulé krize z let 2008 až 2009.
Údaje o vývoji německé ekonomiky přiblížil ve Světě o osmé spolupracovník Rádia Česko Jaroslav Šonka
„Německo mělo některá opatření, která pomohla tomu, že třeba zkrácenou pracovní dobou některé firmy mohly velmi rychle nastartovat po odeznění špičky krize a mohly bezprostředně začít produkovat, mohly opět vydělávat a platit daně,“ vysvětlil Šonka.
Německou ekonomiku podle něj podpořila i silná domácí poptávka. „Hlavně daně z pohonných hmot a DPH patřily k sektoru podpory rozpočtu. To znamená, že je to opravdu konzum konkrétních malých lidí, kteří si to mohli dovolit,“ doplnil.
Údaje statistického úřadu ale ukázaly, že v posledním čtvrtletí roku německá ekonomika o čtvrtinu procenta klesla. Na největší evropskou ekonomiku tak zřejmě začíná doléhat dluhová krize v eurozóně, což je znepokojivá zpráva i pro české firmy.
„Česká ekonomika má silné vazby k tomu, jak v Německu prodává, tak v Německu nakupuje. Existuje obrovská paleta zboží a produktů, které se produkují v obou zemích současně, a myslím, že samozřejmě je to něco, co tady bude také cítit,“ podotkl Jaroslav Šonka.