Německo 0:2 Česko

Německo sníží odhad letošního růstu HDP na tři čtvrtě procenta

Německá vláda si loni půjčila o téměř dvě třetiny méně, než původně plánovala. Důvodem byl silný ekonomický růst, který zvýšil příjmy z daní. Klesly také výdaje státu, nezaměstnaných je totiž v Německu nejméně za poslední 20 let. Zároveň se ale vláda chystá snížit odhad letošního růstu HDP z dosavadního jednoho na 0,75 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na ekonomiku doléhají negativní zprávy z eurozóny (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

V loňském roce hrubý domácí produkt Německa vzrostl o tři procenta. Tamní ekonomika byla v posledních dvou letech motorem růstu celé eurozóny.

Podle spolupracovníka Rádia Česko Jaroslava Šonky tomu napomohlo hlavně plynulé překonání minulé krize z let 2008 až 2009.

Přehrát

00:00 / 00:00

Údaje o vývoji německé ekonomiky přiblížil ve Světě o osmé spolupracovník Rádia Česko Jaroslav Šonka

„Německo mělo některá opatření, která pomohla tomu, že třeba zkrácenou pracovní dobou některé firmy mohly velmi rychle nastartovat po odeznění špičky krize a mohly bezprostředně začít produkovat, mohly opět vydělávat a platit daně,“ vysvětlil Šonka.

Německou ekonomiku podle něj podpořila i silná domácí poptávka. „Hlavně daně z pohonných hmot a DPH patřily k sektoru podpory rozpočtu. To znamená, že je to opravdu konzum konkrétních malých lidí, kteří si to mohli dovolit,“ doplnil.

Údaje statistického úřadu ale ukázaly, že v posledním čtvrtletí roku německá ekonomika o čtvrtinu procenta klesla. Na největší evropskou ekonomiku tak zřejmě začíná doléhat dluhová krize v eurozóně, což je znepokojivá zpráva i pro české firmy.

„Česká ekonomika má silné vazby k tomu, jak v Německu prodává, tak v Německu nakupuje. Existuje obrovská paleta zboží a produktů, které se produkují v obou zemích současně, a myslím, že samozřejmě je to něco, co tady bude také cítit,“ podotkl Jaroslav Šonka.

Martin Hromádka, Martina Vacková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme