Stávka německých strojvedoucích za vyšší mzdy skončila. Odbory oznámily další protesty

V Německu v pátek nad ránem skončila stávka strojvedoucích za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky v nákladní i osobní železniční dopravě. Zkomplikovala provoz na německé železnici především ve středu a ve čtvrtek. S koncem stávky se obnovuje i přímé spojení mezi Berlínem a Prahou.

Berlín (Aktualizováno: 14:24 13. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestující na nádraží v Kolíně nad Rýnem

Stávka komplikovala provoz na německých železnicích hlavně ve středu a ve čtvrtek | Foto: Imago Images | Zdroj: Reuters

Německé dráhy Deutsche Bahn uvedly, že provoz se až na ojedinělé případy podařilo obnovit a že akci odborů nepovažují za úspěšnou. Jejich mluvčí Achim Stauss na tiskové konferenci řekl, že stávka zkomplikovala dopravu milionům lidí, neboť dráhy v běžném dni obslouží 4,6 milionu cestujících. Zároveň uvedl, že k protestu se přidalo 5400 z 19 700 strojvedoucích a jen 120 pracovníků z dalších železničních odvětví.

Stávka není pro dopravce neodvratitelnou mimořádnou okolností, zastal se Nejvyšší soud cestujícího

Číst článek

„Z 20 000 strojvedoucích jich stávkovala jen čtvrtina,“ řekl Stauss. „Vedení GDL tak svého cíle nedosáhlo,“ dodal.

Šéf odborového svazu strojvedoucích (GDL) Claus Weselsky obvinil z manipulací s čísly a varoval před další stávkou. „Jsou to všechno jen manipulace a snaha snížit rozsah stávky,“ řekl novinářům Weselsky. „Pokud zaměstnavatel tvrdí, že stávkovalo jen 5400 strojvedoucích (z 20 000), pak opomíjí skutečnost, že další třetina strojvedoucích byla na zákonem nařízeném odpočinku a další třetina měla dovolenou či pracovní volno, takže se stávky nemohla zúčastnit,“ dodal.

Weselsky oznámil, že v úterý 17. srpna uspořádají odbory protest před berlínskou výškovou budovou BahnTower, kde sídlí vedení Deutsche Bahn. „Pak už bude jen krátký čas k další stávce,“ dodal. Konkrétní termín další stávky ale neupřesnil. GDL chce dosáhnout zvýšení mezd přibližně o 3,2 procenta a jednorázového příspěvku kvůli dopadům pandemie 600 eur (více než 15 200 Kč).

Za vykolejení nákladního vlaku v roce 2019 nemohl strojvedoucí. Šlo o selhání systému, rozhodl soud

Číst článek

Omezená doprava

Nákladní strojvedoucí protest zahájili už v úterý večer a o několik hodin později se k nim připojili kolegové z osobní přepravy. Podle drah se ve středu podařilo vypravit 200 dálkových vlaků, které využilo 100 000 pasažérů. Ve čtvrtek pak dálkových spojů vyjelo o desetinu více, což znamenalo dalších 15 000 míst pro cestující. V běžné dny vypravují německé dráhy okolo 800 dálkových souprav. Z regionálních vlaků jezdilo asi 40 procent.

Stávka, kterou zorganizovaly odbory německých vlakvedoucích GDL skončil podle plánu v pátek ve 2.00 SELČ. O dvě hodiny později mluvčí drah podle DPA potvrdil, že páteční provoz na železnici začal většinou normálně. Ojediněle se však mohou vyskytnout omezení.

„Prosíme naše cestující, aby se před nástupem jízdy informovali v digitálních informačních médiích Deutsche Bahn,“ řekl mluvčí.

Další stávky jsou podle DPA možné, ale tento víkend by to postihnout nemělo. Šéf GDL Claus Weselsky má na předpolední tiskové konferenci informovat o bilanci nyní skončené stávky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme