Německo uvažuje o společných dluhopisech se zeměmi AAA

Německo by mohlo vydat speciální dluhopisy společně se zeměmi s ‚tří áčkovým‘ ratingem. Spekuluje o tom deník Die Welt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhopisy | Foto: Comstock Images

Elitní bondy by se kromě Německa měly týkat také Francie, Finska, Nizozemska, Lucemburska a Rakouska. Expert na mezinárodní politiku a hospodářství Petr Robejšek ve Světě o deváté poznamenal, že k emisi bezesporu dojde.

“Začne tím to, co se mělo stát už dávno - a sice: rozdělování eurozóny na ty, kteří na euro mají, a na ty, kteří na ně nemají.”

Přehrát

00:00 / 00:00

Expert na mezinárodní politiku a hospodářství Petr Robejšek ve Světě o deváté

Podle jeho slov německé vládní kruh trvají na tom, že s tímto řešením by musela souhlasit celá sedmadvacítka. “Je tady určitý pokus, alespoň z německé strany, zabránit, aby nevznil pocit dvou, nebo dokonce třírychlostní Evropy,” uvedl Robejšek.

Elitní bondy by měly nejvyšší možný rating, ale nemusel by být automaticky AAA. “Státy by vydávaly společné bondy, který by užívaly ke konsolidaci skupiny 1. A údajně by měly nepřímo pomáhat i skupině 2 - u Středozemního moře.”

ČTĚTE TAKÉ: Země eurozóny možná začnou s úzkou hospodářskou integrací

Podle Robejška je otázkou, co by to znamenalo pro konzistenci eurozóny a Evropské unie jako takové. “Všichni se bránili dojmu, že existuje tendence k fragmentaci eurozóny, což by ale bylo vlastně potvrzeno.”

Jak uvedl, politici čekali příliš dlouho. Nyní to udělat musí. “Dokonce si myslím, že tlak ke vzniku elitních eurobondů pochází od Francie, která se bojí o svůj rating a postavení na fiančních trzích,” zdůraznil Petr Robejšek.

Možnost ztráty

Bývalý ministr ministr financí a někdejší viceguvernér Evropské investiční banky Ivan Pilip ve Světě o jedné zdůraznil, že zda se eurobondeh skutečně vážně uvažuje, to uvidíme v dalších dnech. “Vidím tady riziko, že země dnes sice mají AAA rating, ale už se spekulovalo, že pokud jde o Francii či Rakousko, mohly by ho ztratit.”

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý ministr ministr financí a někdejší viceguvernér Evropské investiční banky Ivan Pilip ve Světě o jedné

“Ten objem pomoci zemím jako je Španělsko, Itálie, je tak velký, že pokud by jen 6 zemí mělo vydávat dluhopisu k řešení problému, tak je otázkou, zda by si vysoký rating udržely.”

Podle Pilipa situace vyžaduje rychlé řešení a je obtížné nalézt ho ve 27 zemích. “Diskuse se bude možná koncentrovat kolem nejsilnějších zemí jako je Německo a Francie. A podle mého názoru to může ústit v to, že připraví určité program a řeknou: berte, nebo nechte ležet.” To by pak mohlo vest k dvourychlostnímu vývoji.

Dvoufázovou Evropu připouští také Die Welt a list Handelsblatt. Německo ale přípravy společného elitního dluhopisu popřelo.

Milan Kopp, Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme