Německo zřejmě zavede minimální mzdu

V Německu se rýsuje řešení ochrany pracovního trhu před dumpingovými platy, za které jsou ochotni pracovat zahraniční dělníci z České republiky a Polska. Vláda hodlá zavést minimální mzdu v hodnotě 6 až 7 euro za hodinu, oproti jednomu až dvěma eurům, za která pracují nyní cizinci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zedník | Foto: Oberlin College

"Nemůžeme dopustit, aby do Německa přicházeli lidé ze zemí, které nově přistoupily, aby zde získali práci, neplatili sociální dávky a ruinovali tak zdravé podniky," zavelel do boje kancléř Schröder. Odbory i CDU jsou proti plošné minimální mzdě, zaměstnavatelé jsou proti jakékoliv regulaci. Zatímco kancléř hodlá prosadit minimální mzdu, tak jako v dalších 18 zemích Evropské unie.

Ostatně díky zákonu o minimálních odměnách pracují kromě zahraničních dělníků ve stavebnictví ještě i Němci. Čeští a polští řezníci nyní vytlačili už na 20 tisíc domácích jatečních dělníků.

Problém je však širší, dodává ekonom Thomas Straubhaar: "Mzdová zdrženlivost je jen jedna strana, druhou jsou celkové náklady na pracovní sílu. A tady Německo není schopno - např. Polsku - konkurovat."

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme