Německu hrozí bojkot jeho produkce

V důsledku rozporů mezi Washingtonem a Berlínem ohledně Iráku může odbyt německého zboží na americkém trhu výrazně klesnout, varují němečtí odborníci. Prezident Svazu velkoobchodu a exportu Anton Werner odhaduje ztráty vývozců až na 10 procent, měřeno dosavadním obchodním obratem mezi Spolkovou republikou a USA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spotřební elektronika | Foto: Jan Rosenauer

Pro celkový ekonomický růst to znamená minus 0,33 procenta, což představuje celou třetinu očekávaného růstu, který si v nynější nedobré ekonomické situaci slibuje od letošního roku spolková vláda. Američtí zákazníci se budou chovat vlastenecky a odvrátí se zejména od německého zboží, předpovídá v dnešním Die Weltu Anton Werner a varuje Gerharda Schrödera před důsledky jeho irácké politiky.

Německý kancléř v zájmu udržení alespoň minimální popularity doma uplatňuje v zahraničí politice protiamerickou orientaci a odpírá Spojeným státům v případě války s Irákem jakoukoli spojeneckou pomoc. Washington prozatím přímo jen pohrozil Německu, že zruší na jeho území své vojenské základny.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme