Německý list: Věřitelé zvažují přesun řeckých dluhů u měnového fondu na eurozónu

Mezinárodní věřitelé připravují různé možnosti zmírnění dluhové zátěže Řecka, včetně varianty, že evropský záchranný fond ESM převezme úvěry, které zemi poskytl Mezinárodní měnový fond (MMF). Informoval o tom ve čtvrtek německý list Handelsblatt s odvoláním na dokument, který má být předložen ministrům financí eurozóny k další diskusi.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko, vlajka | Foto: Fotobanka Pixabay

Přesun úvěrů od MMF by pro Řecko znamenal úlevu díky nižším úrokům u ESM, uvedla agentura Reuters, jejíž zdroj existenci dokumentu potvrdil. "(Dokument) předkládá několik možností restrukturalizace řeckého dluhu," uvedl zdroj.

"Jednou z těchto možností je, že ESM převezme dluh od MMF," dodal. Upozornil ale, že zatím není jasné, zda by MMF s takovým postupem souhlasil. Podle Handelsblattu zahrnují další možnosti například prodloužení splatnosti řeckých dluhů.

Německé ministerstvo financí ale ve čtvrtek informace o přípravě opatření ke zmírnění řeckého dluhu popřelo. Dodalo, že udržitelnost řeckého dluhu zajistí reformy, ke kterým se Atény zavázaly právě výměnou za úvěrovou pomoc.

Řecký premiér Alexis Tsipras ve čtvrtek věřitele vyzval, aby se na zmírnění řecké dluhové zátěže dohodli do 22. května, kdy se budou situací v Řecku zabývat ministři financí eurozóny. Zástupci Řecka a jeho věřitelů tento týden dospěli k dlouho očekávané dohodě o reformách, které jsou nutné k uvolnění dalších peněz z úvěrové pomoci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme