Němečtí senioři chudnou. Ekonomové volají po změně důchodového systému

Obrázek jihoevropských pláží přeplněných německými důchodci už patří spíše do minulosti. Pokud se zásadně nezmění důchodový systém, hrozí podle německých ekonomů doslova katastrofa. Už dnes se stále větší počet seniorů propadá po odchodu do penze do chudoby. Postavení nejstarší německé generace je tak během předvolební kampaně jedním z nejdiskutovanějších témat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senior (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Skupina deseti přibližně sedmdesátiletých žen se na výletním parníku vydává z přístavu v Düsseldorfu na plavbu po Rýnu. Baví se stejně radostně a hlasitě jako skupinka rozjívených puberťaček.

Takový výlet si třiašedesátiletá Elke Littmann nemůže dovolit: „Na dovolených šetřím, nikam daleko necestuji. Šetřím na topení a nemám auto. Jezdím jen autobusy.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Osudy několika německých seniorů zaznamenala zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Paní Elke pracovala jako zdravotní sestra, deset let byla doma se syny. Dnes pobírá pouhých 800 eur. Bez pomoci synů by nevyžila. I tak si musí přivydělávat. „Jednou týdně se starám o jednu starou paní. Chodím vypomáhat do mateřské školky nebo hlídám děti,“ říká.

Jako skladník v supermarketu si přivydělává i Klaus Wolfram. 35 let pracoval v automobilovém průmyslu. Důchod má těsně nad tisícieurovou hranicí. K životu na mnichovském předměstí to ale nestačí.

„Pokud člověk celý život pracoval, a přesto mu to nestačí, tak skutečně není něco v pořádku,“ stěžuje si. Pan Wolfram žije sám, k jídlu si kvůli málému důchodu kupuje jen pár jogurtů, pečivo a zelenina na polévku:

„Některé prodavačky už mě znají, tak mě upozorňují na speciální nabídky. Člověku tím dost pomáhají.“

Na seniorské rezidence nestačí ani 1400 eur

Vrtačky a sbíječky od rána do večera. Dům na berlínském Pankově prochází rekonstrukcí. Po jejím skončení se nájmy výrazně zvednou.

„Když jsem se sem nastěhovala, stálo to 800 marek, teď platím 480 eur a po rekonstrukci to bude přes 600 eur,“ říká paní Gerda Altmannová. Dvoupokojový byt za takovou cenu si zatím může dovolit.

„Je to rozdílné, moje švagrová má například jen polovinu toho, co mám já, protože byla s dcerou deset let doma. Zatímco já jsem 40 let pracovala.“

Nejdříve jako učitelka a naposledy jako zástupkyně ředitelky. Paní Gerda si ze svého důchodu přes 1400 eur tak může leccos dopřát. V 74 letech je stále aktivní: „Nejsem ráda pohromadě jen se starými lidmi. Proto taky nechci do žádného domova.“

Na nastěhování se do některé z luxusních seniorských rezidencí v okolí by ale i ona potřebovala minimálně dvojnásobný důchod nebo naditou spořitelní knížku.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme