Nemovitosti zdražují, některé už stojí téměř stejně jako před krizí

Byty a rodinné domy opět zdražují. Jejich ceny se postupně dostávají k hodnotám, kde byly zhruba před sedmi lety, tedy před finanční a hospodářskou krizí. Někteří analytici pro letošní rok odhadují růst cen o tři procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty, dům (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Zvýšení cen bytů a rodinných domů ovlivňuje hned několik zásadních událostí najednou.

Za prvé klesající nezaměstnanost - lidem se nabízí více práce, než tomu bylo třeba ještě loni touto dobou - a také se i celkově zvyšuje výkon ekonomiky.

Navíc rostou mzdy a klesají úroky hypoték, což podporuje chuť lidí investovat do bytů a rodinných domů, a tudíž se zvyšují i ceny nemovitostí na trhu.

Podle serveru iHned.cz se průměrné tržní ceny nemovitostí už přibližují předkrizové hladině, tedy k cenám z konce roku 2008.

Rozdíly na trhu ale přeci jen stále jsou: starší byty jsou oproti období před krizí stále nižší, cenový rozdíl se už naopak výrazně zmenšuje u nových bytů a rodinných domů.

V nabídce 90 dnů

Největší zájem je o nejmenší byty, protože jsou dobré jako investice a k následnému dlouhodobému pronajímání. Obecně se nejvíce prodávají jednopokojové byty, v průměru jsou po celém Česku v nabídce necelých 90 dní.

„S přibývající metráží a cenou se délka prodeje nemovitosti prodlužuje. Na druhou stranu se lidé poslední dobou zajímají také o nemovitosti v zahraničí,“ řekl před časem Českému rozhlasu manažer služby Sreality.cz Michal Zadák.

Ceny bytů a rodinných domů jsou tradičně nejvyšší v Praze, kde je poptávka po nemovitostech největší. Svou roli hraje i to, že lidé mají v tomto regionu vyšší příjmy než v jiných krajích.

Prodeje rostou i v Brně nebo Královéhradeckém kraji, naopak méně se byty a domy kupují ve Zlínském a Karlovarském kraji.

Simona Bartošová, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme