Desítky milionů neplatných bankovek mají lidé stále v peněženkách. Liší se šířkou proužku

Lidé stále mají desítky milionů bankovek, jejichž platnost skončila letos v polovině roku. Nejvíce rozšířené jsou stokoruny, kterých v oběhu nadále zůstává 22 milionů, tedy zhruba třetina všech stokorun. Ve čtvrtek na to upozornila Česká bankovní asociace. Ke konci června skončila platnost bankovek v hodnotě 100, 200, 500, 1000 a 2000 Kč vydaných v letech 1995 až 1999, které lze do poloviny roku 2024 bez poplatku vyměnit za nové v každé bance.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze, finance (ilustrační foto)

Bankovky, které Česká národní banka stahuje z oběhu, jsou rozpoznatelné především šířkou stříbřitého proužku, který protíná bankovku (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Bankovky, které Česká národní banka (ČNB) stahuje z oběhu, jsou rozpoznatelné především šířkou stříbřitého proužku, který protíná bankovku. Ten je úzký a jeho barva se při naklopení nemění, zatímco nejnovější vzory bankovek mají proužek širší, jenž při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou.

Zkontrolujte si peněženku. Starším bankovkám končí platnost, mají užší stříbřitý proužek a nemění barvu

Číst článek

„Doporučuji zkontrolovat peněženky nebo jiná místa, kam lidé peníze ukládají. Mohlo by se stát, že by se mohli pokoušet kupovat vánoční dárky neplatnými bankovkami. V oběhu je totiž z celkového počtu stokorun stále více než jedna třetina neplatných. U dvoustovky je to více než jedna pětina. Podle údajů z ČNB jde celkově o desítky milionů kusů neplatných bankovek,“ uvedl ve čtvrtek Tomáš Hládek z České bankovní asociace.

Bankovky, jejichž platnost skončila v polovině letošního roku, je možné měnit na všech pobočkách bank, kde mají pokladnu nebo vkladový bankomat. Banky je budou přijímat do konce června 2024, poté už bude možné bankovky vyměnit za platné pouze na pobočkách ČNB.

Obchodníci nemají povinnost neplatné bankovky přijímat. Pokud je přijmou, nesmí je už vracet do oběhu. Pokud by zákazník při placení dostal zpět neplatnou bankovku, má právo na místě požádat o výměnu za platnou, protože obchodníci podle zákona musí vracet zákazníkům výlučně platné tuzemské bankovky a mince.

Místo imaginárních dveří třeba Karlův most. Evropská banka se chystá změnit podobu eurobankovek

Číst článek

ČNB rozhodla o stažení staršího vzoru bankovek kvůli tomu, aby u běžně používaných peněz v hodnotě 100 až 2000 korun byl v oběhu pouze jeden vzor.

Podle centrální banky to bude znamenat zjednodušení pro české občany i zahraniční návštěvníky, protože bude možné snáz rozeznat, že bankovka není padělek. Ze vzorů bankovek s tenkým proužkem zůstává v platnosti pouze bankovka v hodnotě 5000 korun.

V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu zhruba 2,73 miliardy bankovek a mincí, meziročně o tři procenta víc. Hodnota peněz v oběhu byla zhruba 728 miliard korun. Z bankovek bylo nejvíce ke konci loňského roku dvoutisícikorun, a to 177,3 milionu kusů. Následují tisícikorunové bankovky, dvoustovky a stovky. Údaje nezahrnují hodnotu a počet pamětních mincí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme