Zajištěný základní příjem činí lidi šťastnějšími, tvrdí Finové. Nezaměstnanost ale nesnižuje

Nepodmíněný základní příjem činí lidi šťastnějšími, ale nevede k vyšší zaměstnanosti. Vyplývá to z předběžných závěrů finského experimentu, při kterém bylo 2000 náhodně vybraných nezaměstnaných každý měsíc vypláceno 560 eur (asi 14 500 korun). Konečné závěry z pokusu ještě nelze vyvodit, protože dosud nebyla vyhodnocena všechna data, napsala v sobotu agentura DPA s odvoláním na finské experty.

Tento článek je více než rok starý.

Helsinky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro, peníze, bankovky, ilustrační foto

Euro, peníze, bankovky, ilustrační foto | Foto: moerschy | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Po dobu více než dvou let 2000 finských nezaměstnaných ve věku od 25 do 58 let dostávalo každý měsíc bez jakýchkoli podmínek 560 eur, které pokusné osoby nemusely zdanit. Pokus skončil 31. prosince 2018.

„Příjemci základního příjmu vykazují méně stresových příznaků a problémů s koncentrací a zdravím než srovnávací skupina,“ řekla vedoucí výzkumu Minna Ylikännöová z finského ústavu sociálního zabezpečení Kela. „Kromě toho měli větší důvěru v budoucnost a ve své vlastní možnosti společenského uplatnění,“ řekla odbornice.

Silný vítr ve Finsku trhal rekordy i zlevňoval elektřinu. Její cena klesla na desetinu

Číst článek

Na pracovním trhu se však žádné podstatné rozdíly neprojevily. Příjemci základního příjmu pracovali v prvním roce experimentu v průměru zhruba stejný počet dní jako lidé z kontrolní skupiny, řekl Ohto Kanninen z výzkumného centra pro výdělečně činné pracovníky. Dotyční tedy nenašli ani lepší, ani horší práci.

Experiment se základním příjmem spustila vláda centristického premiéra Juhy Sipilä. Cílem bylo zjistit, zda je možné zjednodušit sociální systém a motivovat více k práci. Finsko se tak stalo první zemí na světě, která otestovala zaručený příjem na celonárodní úrovni.

Ontario končí se základním příjmem pro všechny. Je moc drahý, tvrdí vláda

Číst článek

O zavedení základního příjmu se diskutuje v několika zemích včetně například Německa. Na celostátní úrovni garantovaný příjem pro všechny občany odmítli v roce 2016 v referendu Švýcaři. Podle návrhu měl činit 2500 franků (asi 61 tisíc korun) měsíčně bez ohledu na to, zda dotyčný pracuje, anebo je nezaměstnaný. Na druhou stranu chtělo Švýcarsko zrušit veškeré sociální dávky, podpory a příspěvky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme