Nepokoje na severu Afriky zdražují ropu i drahé kovy

Boje v Libyi a nepokoje v dalších zemích na severu Afriky a Blízkém východě i v noci na dnešek hýbaly trhy. Ropa se dostala na dvouleté maximum. Zlato považované za bezpečnou investici prorazilo hranici 1400 dolarů za unci. Na peněžních trzích posiloval dolar a ztrácely rizikové měny jako je australský dolar. Oslabovaly také asijské akciové indexy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

makléř Pražské burzy sleduje trhy | Foto: Marián Vojtek

Jak na Rádiu Česko potvrdil analytik České spořitelny Luboš Mokráš, na zprávy ze severu Afriky a z Blízkého východu bude nejvýrazněji reagovat cena ropy, která se už tak v noci na dnešek dostala na více než dvouleté maximum - nad hranici 108 dolarů za barel. „Nejde jen o Libyi, ale hrozí rozšíření nepokojů do dalších států, které těží ropu. Takže se dá očekávat její další růst,“ řekl.

Dodal, že růst cen se kromě ropy může týkat i dalších komodit. Kandidátem v této souvislosti je podle něj zejména zlato. „V případě stupňování napětí právě zlato bude atraktivnější a investoři, kteří se budou obávat růstu problémů v oblasti, budou zlato preferovat,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nepokoje na severu Afriky a Blízkém východě zdražují ropu i drahé kovy. O tématu jsme na Rádiu Česko hovořili s analytikem České spořitelny Lubošem Mokrášem.

Co se týče zemědělských komodit, na ty by podle Mokráše situace na Blízkém a Středním východě neměla mít bezprostřední vliv. „Tam se teď spíše sleduje sucho v Číně a jeho negativní vliv na úrodu pšenice v této zemi. Takže to je spíš důležité pro zemědělské komunity,“ přiblížil.

Na problémy na severu Afriky a na Blízkém východě reagují i asijské akciové trhy. Tamní akciové indexy po ránu oslabovaly o jedno až dvě procenta. Podle Mokráše nelze vyloučit, že to způsobí korekci akciových trhů, o níž se už nějakou dobu spekuluje.

„Ale myslím si, že aby skutečně došlo k nějaké výraznější korekci, musely by se ty problémy ještě stupňovat,“ řekl. Hodně bude podle něj záležet na tom, jak se vyhrotí situace Libyi a jak dlouho tamní neklid bude trvat. „Viděli jsme na příkladě Egypta, že po svržení prezidenta Mubaraka se trhy poměrně rychle uklidnily,“ přiblížil.

Koruna oslabuje

Co se týče peněžních trhů, je podle Mokráše pravděpodobné, že bude pokračovat nynější trend, kdy dolar a japonský yen, které jsou považované za bezpečné přístavy, v noci posilovaly a naopak rizikové měny ztrácely.

„Bude zase záležet na vývoji situace v Libyi a jestli se nebude komplikovat situace v dalších státech,“ uvedl.

Dodal, že napětí na měnových trzích se projevuje už také na kurzu koruny. „Koruna už trochu oslabuje a toto může přispět k tomu, že se trend oslabování prodlouží. Takže bychom mohli vidět postupné oslabování koruny až někde k hranici 25 korun za euro,“ přiblížil.

Roman Chlupatý, Katarína Brezovská, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme