NERV: Ministři by měli za nedodržení rozpočtu počítat se sankcemi

Národní ekonomická rada vlády navrhuje nová pravidla i sankce pro plánování rozpočtů. Ministři by například měli počítat s tresty za nedodržení výše výdajů veřejných financí. Jak upřesnil člen NERVu, ekonom Tomáš Sedláček, šéfové jednotlivých resortů by měli dodržovat přísnější výdajová pravidla, pokud veřejný dluh překročí čtyřprocentní hranici. Pokud to neudělají, měla by následovat sankce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Sedláček si nemyslí, že dojde k rozpadu eurozóny nebo Evropské unie, ale spíše naopak | Foto: Šárka Ševčíková

Jaké konkrétní kroky by měly udržet veřejné finance v České republice na uzdě?

Přehrát

00:00 / 00:00

O reformních návrzích NERVu mluvil na Rádiu Česko její člen Tomáš Sedláček

Asi nejzajímavější a nejrazantnější návrh, nad kterým NERV již dlouho diskutuje, je takzvané dynamické fiskální pravidlo. My tomu pracovně říkáme ‚Josífek‘, podle rad Josefa, které v Genesis dával faraónovi. Rada zněla tak, že v dobách dobrých je třeba dělat přebytky veřejných financí, abychom měli zásoby na doby krize.

Techničtěji vyjádřeno, suma růstu ekonomiky a deficitu by měla být menší než jistá konstanta, řekněme třeba pro zjednodušení třeba 4. V momentě, kdy ekonomika poroste řekněme šesti procenty, v tento rok by měla vláda, respektive poslanecká sněmovna vytvořit přebytek veřejných financí na úrovni dvou procent. Naopak v dobách, kdy bude ekonomika prudce padat, řekněme čtyřmi procenty, v tento rok si vláda může dovolit utratit až 8 procent HDP.

Jedním z kroků by podle NERVu mělo být zavedení takzvané rozpočtové rady. Co přesně by tato rada měla mít na starosti?

My jsme samozřejmě jen poradní orgán a navrhujeme řešení. Je to na politicích. Monetární politika ale dnes do jisté míry není v kompetenci politiků. Kdyby politici mohli tisknout peníze, jako tomu bylo v minulosti, Evropa by se jistě nepotýkala s tak velkým problémem se zadlužováním. Ale potýkala by se s velkým problémem hyperinflace. Vláda ale dodnes má možnost ‚tisknout‘ dluh, což v mnoha případech vyjde nastejno. A právě proto máme řeckou krizi.

Navrhujeme, aby toto bylo odpolitizováno. Aby politici soutěžili v jiných oblastech a neměli tak velkou pravomoc zadlužovat se. V tom by jim měla pomáhat rozpočtová rada. Záleželo by ale na tom, jakou by měla podobu. V nejměkčí variantě by měla jen poradní funkci, v nejtvrdší variantě by skutečně určovala výši povoleného deficitu.

NERV také navrhuje finančně motivovat i postihovat správce rozpočtu, kteří nebudou dobře hospodařit. Jaká konkrétní pravidla navrhujete?

Pro šéfy resortů by platilo, že jejich jediná zodpovědnost není vyrobit hospodářský růst, ale spravovat finance, které jim veřejnost svěřila. Nejsou to jejich peníze. Mají být schopni vyjít s tím, co mají k dispozici a neměli by se zadlužovat nad rámec, který je jim povolen.

Pokud manažersky nejsou schopni vyjít s rozpočtem, který mají, mají být osobní potrestáni snížením platu. Není možné trestat celý národ několikaletým zpožděním s tím, že se neúměrně zadlužil, když za to může konkrétní politik.

Navrhujete také takzvaný ‚rozklikávací rozpočet‘. Můžete objasnit, o co jde?

Vzorem je Velká Británie. Aby si každý občan mohl najít, za kolik, kdo utratil třeba v jižních Čechách za propisovací tužky a srovnat, kolik to stálo v severních Čechách. Pochopitelně, když tam bude trojnásobný rozdíl, lze se potom ptát, jak je to možné.

Nikdy nebyla transparentnost levnější než dnes, v době internetu. Pojďme toho využít.

Barbora Kreuzerová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme