Nestálé počasí nepřeje sklizni obilí

Agrární komora a Ovocnářská unie oznámí odhady letošní sklizně. Současné proměnlivé počasí ale ohrožuje kvalitu některých důležitých plodin, potvrdil už v předstihu prezident komory Jan Veleba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajina | Foto: Jan Rosenauer

„Pokud by pokračovalo deštivé počasí, byly dešťové přeháňky, bude problém zejména s kvalitou potravinářské pšenice. Ta rychle ztratí svoje potřebné parametry a bude nedostatek kvalitní potravinářské pšenice. Druhá plodina, která je v ohrožení, možná že ještě více než pšenice, je ozimá řepka, která v tuto dobu už je zralá myslím si že na 90 % republiky,“ uvedl prezident Agrární komory.

Přeháňky podle jeho slov ale ohrožují i řepku.

„Řepka je plodina, která je velmi náchylná – když přezraje, tak u ní nastávají veliké ztráty. Šešule se rozluští a řepka vypadne na zem. Takže pokud by nepřišlo dobré žňové počasí, může být ohrožena sklizeň části řepky v tom smyslu, že budou nezvykle vysoké ztráty. Ale to se všechno teprve uvidí,“ doplnil Jan Veleba.

Nikola Bojčev, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme