Nezaměstnanost i inflace mírně klesly

Počet lidí, kteří hledají práci, v březnu mírně klesl - o dvě desetiny procenta. Míra nezaměstnanosti tak minulý měsíc dosáhla 9,1 procenta, což znamená, že bez práce bylo 471 673 lidí. Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu zpomalil na 3,7 procenta. Meziroční míra inflace se už tři měsíce téměř nemění. V březnu dosáhla 4, 6 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fronta na Úřadu práce | Foto: Uherský Brod

Jak Radiožurnálu řekl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Václav Svoboda, na trhu práce nedochází k žádným dramatickým výkyvům. "Během měsíce března bylo nově zaevidováno méně uchazečů o zaměstnání než v předchozím období. Již se začíná projevovat mírný odliv uchazečů z evidence díky zahájení sezónních prací ve stavebnictví, lesnictví a v zemědělství a díky zahájení veřejně prospěšných prací. Neprojevila se převaha určitých profesí; nově hlášení uchazeči přicházejí z různorodých profesí - řidiči, prodavači, zámečníci, nejrůznější administrativní profese. Jejich příchod je převážně přičítán přirozené fluktuaci nebo ukončení pracovního poměru ve zkušební době."

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Svoboda o vývoji nezaměstnanosti

Na vývoji inflace se podle mluvčí statistického úřadu Jany Bondyové podepsaly především levnější potraviny, hlavně maso a masné výrobky. "Výjimkou byly ceny čerstvé zeleniny a jižního ovoce a ceny brambor, které dále vzrostly. Co se týče průmyslových výrobků, tam pokračoval mírný pokles cen u oděvů a obuvi, trošku se snížily ceny v dopravě."

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme