Nezaměstnanost je u nás nejnižší za posledních 12 let

Bez práce je v Česku nejméně lidí za posledních 12 let. Míra nezaměstnanosti vypočtená podle metodiky Mezinárodní organizace práce ve třetím čtvrtletí klesla meziročně o 0,8 procentního bodu na 4,3 procenta. České firmy tak zatím pod vlivem finanční a hospodářská krize nepropouštějí. Podle analytiků začne nezaměstnanost stoupat až v příštím roce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nezaměstnanost | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Finanční a hospodářská krize se na pracovním trhu projeví se zpožděním až v příštím roce, říká analytik Komerční banky Jan Vejmělek:

"My očekáváme, že v průběhu roku 2009 skutečně dojde k tomu, že na trh práce se začne promítat nižší hospodářský růst české ekonomiky. My vidíme ten největší negativní dopad ve druhé polovině příštího roku. V horizontu příštího roku dokonce očekáváme zvýšení míry nezaměstnanosti v rozsahu mezi půl až procentním bodem."

Nezaměstnanost v Evropské unii v září mírně vzrostla ze srpnových 6,9 procent na nynějších sedm procent. Dnes o tom informoval statistický úřad Eurostat. V zemích Unie, které platí eurem, naopak zůstal počet lidí bez zaměstnání na 7,5 procenta.

Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme