Mzdy rostou, chybí lidé. Globální nezaměstnanost byla nejnižší za téměř čtyři desetiletí

Celosvětová míra nezaměstnanosti v září sestoupila na 5,2 procenta. Spadla tak na nejnižší úroveň od roku 1980. Vyplývá to ze studie investiční banky UBS. Její hlavní ekonom Arend Kapteyn podle listu Financial Times uvedl, že ke snížení míry nezaměstnanosti v mnoha zemích přispěla větší flexibilita trhu práce. Na poklesu nezaměstnanosti měly podle studie podíl rovněž nízké mzdy.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělník, řemeslník, práce, stavba, práce (ilustrační foto)

Údaje UBS rovněž ukázaly, že meziroční růst zaměstnanosti ve vyspělých zemích v pololetí dosáhl desetiletého maxima 2,2 procenta. „To odporuje tvrzení, že roboti berou lidem práci.“ Ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Kapteyn nicméně podle Financial Times upozornil, že růst mezd zrychluje, takže se nyní jeho tempo ve Spojených státech nachází na devítiletém maximu a v eurozóně na šestiletém maximu.

Průzkumy podle něj signalizují, že zaměstnavatelé mají problémy nalézt potřebné zaměstnance.

Česko mělo loni opět nejnižší nezaměstnanost v EU. Vyplývá to ze statistik ČSÚ

Číst článek

Studie UBS pokrývá 48 vyspělých a rozvíjejících se ekonomik, na které připadá 84 procent globální ekonomické aktivity.

Poukazuje mimo jiné na výrazný pokles nezaměstnanosti v některých nových členských zemích Evropské unie, například v Polsku.

K poklesu celkové nezaměstnanosti podle studie výrazně přispěl rovněž vývoj v dalších průmyslových zemích, zejména ve Spojených státech, Velké Británii, Německu, Japonsku a Irsku. K výraznému poklesu nezaměstnanosti došlo rovněž v Rusku a Indonésii.

Ekonom Santu Milasi z Mezinárodní organizace práce nicméně upozornil, že kvalita nově vznikajících pracovních míst je často velmi nízká. V jižní Evropě podle něj řada lidí pracuje na částečný pracovní úvazek, protože práci na plný úvazek nemůže sehnat. V rozvíjejících se ekonomikách zase mnoho lidí pracuje nadměrně dlouhou dobu ve špatných podmínkách.

Údaje UBS rovněž ukázaly, že meziroční růst zaměstnanosti ve vyspělých zemích v pololetí dosáhl desetiletého maxima 2,2 procenta. „To odporuje tvrzení, že roboti berou lidem práci,“ upozornil ekonom Charles Robertson ze společnosti Renaissance Capital.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme