Nezaměstnanost opět stoupá - na úřadech přibývají absolventi

Nezaměstnaných v červnu přibylo, práci v minulém měsíci hledalo přes půl milionu lidí. Nezaměstnanost se tak zvýšila na 9 a půl procenta. Proti loňskému červnu byl počet lidí bez zaměstnání téměř o 47 tisíc vyšší. Pořadníky na úřadech práce už zaplňují první absolventi středních a vysokých škol, právě kvůli tomu, že nesehnali zaměstnání. Mnozí z nich tak budou hned po skončení školy nárokovat dávky v nezaměstnanosti. Podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí by však absoloventi měli nárok na podporu v nezaměsnanosti pouze tehdy, pokud během tří posledních let odpracovali minimální 12 měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dělník | Foto: Jan Rosenauer

Jak říká Helena Horská z České spořitelny, řady nezaměstnaných se rozrostly zejména o absolventy škol. "Nabídka pracovních míst je však bohužel nižší, než byla v minulém roce. Proto míra nezaměstnanosti bude i v následujících letních měsících růst. Lze očekávat, že dokonce se vrátí nad hodnotu 10 procent. To znamená, že každý 10. občan ze sta bude bez práce."

Pořadníky na úřadech práce už zaplňují první absolventi středních a vysokých škol, právě kvůli tomu, že nesehnali zaměstnání. Mnozí z nich tak budou hned po skončení školy nárokovat dávky v nezaměstnanosti. Podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí by však absoloventi měli nárok na podporu v nezaměsnanosti pouze tehdy, pokud během tří posledních let odpracovali minimální 12 měsíců.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach Radiožurnálu řekl, že je to stejná podmínka jako u každého jiného žadatele o sociální dávky. "Je to obvyklé řešení ve většině zemí ve světě, takže to není nic mimořádného a hlavní důvod je vytvořit podmínky k tomu, aby absolventi byli motivováni zúčastňovat se programů, které připravují Úřady práce. Nechceme ty prostředky ušetřit, ale chceme je využít na aktivní přístup absolventů."

Podle Škromacha se tak zamezí i zneužívání dávek. "Mnohdy mezi střední a vysokou školou mladí lidé využívají prázdnin v tom, že se zaregistrují na úřadu práce a to je také jeden z důvodů, proč tato podpora neplní svůj účel."

Markéta Kaclová, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme