Nezaměstnanost v prosinci stoupla na 3,7 procenta, volných míst je méně než uchazečů

Nezaměstnanost v Česku v prosinci loňského roku stoupla na 3,7 procenta z listopadových 3,5 procenta. Uchazečů o práci přibylo o 16 000 na 279 227. Počet volných míst opět klesl, a to o 7000 na 271 789. Poprvé od ledna 2023 tak bylo více registrovaných uchazečů o zaměstnání než volných míst. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Úřad práce ČR.

Praha (Aktualizováno: 10:10 9. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce, ilustrační foto

Poprvé od března 2018 tak bylo více registrovaných uchazečů o zaměstnání než volných míst. (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Předloni v prosinci byla míra nezaměstnanosti stejná. Bez práce bylo tehdy 271 803 lidí a volných míst 288 647.

Úřad upozornil, že nezaměstnanost na konci roku roste pravidelně. S příchodem zimy postupně končí sezonní práce zejména v zemědělství či ve stavebnictví a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost.

Průmyslové zóny se na severu Čech plní, ale neklesá nezaměstnanost. Dělníky firmám často vozí agentury

Číst článek

Podle generálního ředitele Úřadu práce ČR Daniela Krištofa musí být ÚP připraven na to, že volných míst je méně než uchazečů. „Chceme se postupně stát takovým moderátorem na trhu práce, abychom co nejlépe podpořili uchazeče o zaměstnání a zaměstnavatele hledající nové pracovníky. Cílem je, aby lidé našli co nejdříve co nejvhodnější a nejlepší práci a zaměstnavatelé zase dokázali získat dostatek pracovníků s adekvátní kvalifikací,“ uvedl.

Ze strany zaměstnavatelů stále přetrvává zájem o zaměstnance převážně v technických a dělnických profesích. Dlouhodobá poptávka je po kvalifikovaných řemeslnících. Na přibližně tři čtvrtiny volných míst zaměstnavatelé hledají uchazeče se základním či nižším vzděláním, dvě třetiny pak jsou místa vhodná i pro cizince. Bez práce jsou nejčastěji lidé s nižší kvalifikací, především vyučení bez maturity a se základním vzděláním. Průměrný věk nezaměstnaných byl v prosinci 42,8 roku.

Nejvyšší nezaměstnanost má Ústecký kraj, činila tam 5,7 procenta. Naopak v Praze byla míra nezaměstnanosti 2,8 procenta, nejméně v ČR. Pod tři procenta se dostala ještě ve Zlínském a Plzeňském kraji.

Nejvíce uchazečů na jedno pracovní místo připadá na Karvinsku, a to 9,9. V okrese Bruntál je to 8,4 uchazeče, na Jesenicku 6,2 uchazeče. Naopak nejlepší situace je v okresech Mladá Boleslav a Praha-východ, kde je na jedno místo 0,2 uchazeče.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme