Nezaměstnanost rychle klesá, brzy má být pod 9 procent
Vývoj na domácím trhu práce příjemně překvapuje. Podle ministerstva práce a sociální věcí bylo v březnu bez zaměstnání 9,2 procenta obyvatel Česka. To je o 0,4 procenta méně, než v únoru. Zároveň tím březnový výsledek o 0,2 procenta překonal průměrné očekávání analytiků.
Za dobrým výsledkem stojí částečně začátek sezónních prací. Jako každý rok se vytvářejí například nová pracovní místa v zemědělství. Podle ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka ale roste i naše ekonomika.
Vývoj nezaměstnanosti zhodnotil na Rádiu Česko ekonom Komerční banky Jan Vejmělek
„I v případě, že bychom číslo očistili od sezónních faktorů, tak zaznamenáme zlepšení. Troufám si tvrdit, že snižování míry nezaměstnanosti bude pokračovat i v dalších měsících. Mohli bychom se dostat i výrazněji pod 9 procent. Náš odhad na červen počítá s mírou nezaměstnanosti kolem 8 a půl procenta,“ řekl Vejmělek.
Průmysl podle statistik zveřejněných na počátku týdne jede na plné obrátky a začíná proto nabírat nové zaměstnance. Další odvětví se ale podle ekonoma Komerční banky budou přidávat hodně pomalu.
„Teprve v letošním roce v číslech vidíme, že průmysl začíná nabírat nové zaměstnance, přitom oživení průmyslu už trvá zhruba rok. Zpoždění je tam poměrně markantní a tudíž i zlepšení v sektorech mimo průmysl si vyžádá určitý čas,“ soudí Vejmělek.
Problémem je dlouhodobá nezaměstnanost
Relativně vysoký zůstává počet nezaměstnaných absolventů škol a také přetrvává vysoká dlouhodobá nezaměstnanost. S tím, jak se ekonomika začne dostávat do rostoucí fáze, se podle Vejmělka zlepší i situace na trhu práce absolventů. Větší problém vidí ve vysoké míře dlouhodobě nezaměstnaných.
„Je totiž vysoká nejen v době krize, ale byla značná i v době, kdy se ekonomice dařilo. Výrazným způsobem to znehodnocuje kvalitu pracovní síly. Pokud je člověk dlouhodobě nezaměstnaný, jde kvalita jeho pracovní síly rapidně dolů,“ upozornil ekonom Vejmělek.