Nezaměstnanost se v prosinci zvýšila na 6 procent, inflace klesá

Zpomalování ekonomiky se začíná projevovat na trhu práce. Nezaměstnanost se v prosinci zvýšila z 5,3 na 6 procent. Jde o největší nárůst za posledních 10 let. Celkem tak je bez práce 335 tisíc lidí. Oznámilo to dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle analytiků tak trh práce kopíruje se zpožděním propad průmyslu a exportu. Další z ekonomických ukazatelů - inflace - v České republice zpomaluje. V prosinci se meziroční růst cen dostal na patnáctiměsíční minimum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce v Lounech | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Není to ale jen důsledek ekonomické krize. Hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík upozorňuje na to, že v prosinci dochází vždy k prudkému růstu nezaměstnanosti. Dopady finanční krize se tak na trhu práce ještě plně nepromítly.

"Takový běžný vývoj nezaměstnanosti, který by zde byl kdyby nedošlo k utlumení ekonomiky, tak by vedl k nezaměstnanosti někde na úrovni 5,7 procenta. V prosinci totiž vždycky končí část pracovních smluv, pozorujeme sezónní nárůst nezaměstnanosti. A ten rozdíl mezi šesti procenty a 5,8 či 5,7 procenty, čili o dvě až tři desetiny procentního bodu, představuje ty přímé dopady globální recese na zaměstnanost v České republice."

Jak dále Pavel Mertlík uvedl, dopady globální recese na český trh práce se projeví naplno až v roce 2010. Počet nezaměstnaných tak bude dál stoupat, jak bude hospodářství zpomalovat:

"To přinese 70 až 100 tisíc nezaměstnaných u nás a to bude znamenat zvýšení míry nezaměstnanosti v celoročním průměru o jedno procento, nebo o trochu více než o jedno procento. Takže ten dopad nebude až tak velký. My očekáváme, že situace v oblasti nezaměstnanosti, i když recese už bude pomíjet, tak bude horší v roce 2010 než v roce 2009."

Inflace v České republice ustupuje

Inflace v České republice zpomaluje. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů statistického úřadu. Ceny pohonných hmot, které se dostaly na několikaletá minima, se postaraly společně s některými potravinami o výrazné zpomalení růstu inflace v prosinci. A to na 3,6 procenta - což je téměř o procento pomalejší růst než v listopadu.

Důvody vysvětluje analytik Poštovní spořitelny Jan Bureš: "Poslední inflační čísla ukazují, že pokračuje snižování dynamiky inflace, které započalo někdy v polovině roku, a za kterým jsou především prudce klesající ceny komodit na světových trzích. Ty se v českém prostředí zatím projevují zejména v nižších cenách benzínu u čerpacích stanic. To sráží meziroční inflaci níže."

Jitka Hanžlová, Tomáš Medek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme