Nezaměstnanost v Česku klesá čtvrtý měsíc v řadě, počet míst naopak stoupá

Nezaměstnanost v Česku čtvrtý měsíc v řadě klesla, v květnu činila 4,1 procenta proti dubnovým 4,4 procenta. Lidí bez práce bylo 308 521, což je nejnižší číslo za květen od roku 2008, tedy od doby před ekonomickou krizí. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR. Počet volných míst naopak vytrvale stoupá, v květnu přesáhl 174 tisíc.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Vladan Dokoupil

Nezaměstnanost v květnu klesla také v meziročním srovnání, loni v květnu činila 5,4 procenta. "V řadě regionů je podíl nezaměstnaných osob na historických minimech, především pak v oblastech, kde jsou průmyslové zóny," uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

K poklesu počtu lidí bez práce pomohly podle Sadílkové růst ekonomiky i sezonní práce. "Česká ekonomika nadále roste a trh práce ovlivňují i sezonní práce, které už jsou v plném proudu. Především ve stavebnictví, gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví, lesnictví, lázeňství či těžbě. Tyto činnosti poběží i v dalších měsících, a nezaměstnanost by tak mohla ještě dále klesat," doplnila.

Z jednotlivých regionů měl stále nejvyšší nezaměstnanost Ústecký kraj s 6,6 procenta. Naopak nejnižší byl podíl nezaměstnaných opět v Plzeňském kraji, kde činil 2,6 procenta.
V mezinárodním srovnání měla Česká republika podle posledních dostupných dat evropského statistického úřadu Eurostat za duben 2017 nejnižší míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii, uvedl pracovní úřad.

Nezaměstnanost v České republice v květnu 2017
1. Praha 2,9 %
2. Středočeský kraj 3,4 %
3. Jihočeský kraj 2,9 %
4. Plzeňský kraj 2,6 %
5. Karlovarský kraj 4,2 %
6. Ústecký kraj 6,6 %
7. Liberecký kraj 4,3 %
8. Královéhradecký kraj 2,8 %
9. Pardubický kraj 2,7 %
10. Vysočina 3,5 %
11. Jihomoravský kraj 4,8 %
12. Olomoucký kraj 4,6 %
13. Zlínský kraj 3,6 %
14. Moravskoslezský kraj 6,4 %
ČR celkem 4,1 %

Zdroj: Úřad práce ČR

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme