Nezaměstnanost v Japonsku stále roste

Nezaměstnanost v Japonsku v červenci dosáhla šestiletého maxima. Srpnová čísla, která budou zveřejněna dnes v noci, pak podle dostupných signálů přinesou další zvýšení počtu lidí bez práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tokio | Foto: chijihonbu.metro.tokyo.jp

To by jen potvrdilo obavy mnoha ekonomů, že se druhá největší ekonomika světa stále plně nevyrovnala s dopady globální krize.

I proto někteří experti varují, že bezmála jednoprocentní růst HDP ve druhém čtvrtletí ještě nemusí znamenat finální odraz japonské ekonomiky ode dna.

Poptávka po japonských výrobcích se ve světě v srpnu propadla o 36,5 procenta a podle některých expertů v nejbližší době nedojde k výraznému zlepšení. Analytik Raiffeisenbank Aleš Michl se proto domnívá, že se dá v Japonsku očekávat další růst nezaměstnanosti:

Přehrát

00:00 / 00:00

O současné situaci japonské ekonomiky mluvil na Rádiu Česko analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

"Propouštět se ale nebude jen v Japonsku, japonské firmy začnou propouštět i v Evropě. První to čeká asi Velkou Británii, kde je velký počítačový závod Fujitsu. Propouštění se možná nevyhne ani České republice."

Podle analytiků BNP Paribas se na konci roku japonská nezaměstnanost dostane na úroveň šesti procent. Takový růst by nadále utlumil už tak nevýraznou domácí poptávku po zboží a službách.

Problémy Japonska jsou dlouhodobé

Japonská ekonomika se s problémy potýká už posledních dvacet let a současná krize to jen zhoršila: "Je to podobné, jako když vám dopíše propiska a vy se jí snažíte rozepsat. Dříve či později budete stejně potřebovat novou náplň. Dvacet let se Japonsku nedaří a asi opravdu potřebuje začít znova od kapitálu," uvedl Michl.

"Japonsko má dluh dvakrát větší než hrubý domácí produkt čili 200 procent HDP. Ekonomiku teď drží nad vodou jen státní zásahy a peníze vybrané z daní," popisuje současnou situaci země analytik Raiffeisenbank.

Aleš Michl navíc upozorňuje, že Japonsko ovlivňuje ostatní světové ekonomiky. Bylo by proto podle něj dobré, kdyby se Japonci co nejdříve vymanili z dluhové spirály: "Všechno souvisí se vším a pro nás bude důležité, aby Japonsko nastartovalo růst."

Přečtěte si také:
Ekonomika Japonska roste. Trhy však reagují chladně
Japonsko míří k předčasným volbám
Japonci budou volit příští měsíc - a zřejmě dají šanci opozici

Roman Chlupatý, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme