Nezaměstnanost v lednu stoupla na 9,8 procenta

Počet nezaměstnaných v Česku opět roste. V lednu jich na úřadech práce přibylo téměř 20.000, což zvýšilo nezaměstnanost na 9,8 procenta. Oznámilo to dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Ekonomové se shodují, že za zhoršením situace na trhu práce stojí hlavně omezení sezónních prací a je proto jen dočasný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fronta na Úřadu práce

fronta na Úřadu práce | Foto: Uherský Brod

Práci si v lednu hledalo 561.662 osob. Podle původní metodiky by byla míra registrované nezaměstnanosti 10,7 procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně než před rokem. V prosinci 2004 to bylo 10,3 procenta.

Podle hlavní ekonomky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové je sice míra nezaměstnanosti nepříjemně vysoká, na druhou stranu její růst prý ekonomové očekávali. "Stávající růst není nijak znepokojivý. V zimě každoročně ubývají kvůli počasí některé sezónní práce, zejména v zemědělství nebo ve stavebnictví, ovšem jedná se o přechodný jev," uvedla Šichtařová.

Meziměsíční nárůst počtu nezaměstnaných zaznamenaly 74 úřady práce v ČR. Nejnižší nezaměstnanost byla tradičně v okresech Praha-západ (2,9 procenta), Praha-východ (3,5), Praha (3,6) a České Budějovice (4,3). Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 33 okresů, nejvyšší byla v okrese Most (23,3).

Míra nezaměstnanosti v prosinci podle unijního Eurostatu v České republice klesla na 8,3 procenta z listopadových 8,4 procenta. V pětadvacítce zemí EU byla nezaměstnanost 8,9 procenta. Nejhůře na tom byli při hledání práce lidé v Polsku a na Slovensku. Nejsnadněji se uplatňovali lidé v Irsku a Lucembursku.

Martin Hromádka, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme