Nezaměstnanost v srpnu oproti červenci stoupla

Lidí bez práce přibylo. V srpnu hledalo uplatnění skoro o 5 tisíc lidí víc, než na začátku prázdnin. Míra nezaměstnanosti tak vzrostla o desetinu procenta na 8,9 procent. Nejlépe se daří hledat práci tradičně v Praze a nejbližším okolí, nejhůře je tomu na Mostecku, Karvinsku a Chomutovsku. Podporu pobírala více než čtvrtina evidovaných. Důvodem zvýšení nezaměstnanosti je příliv absolventů škol. Údaje dnes zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo práce a sociálních věcí | Foto: Jan Rosenauer

Podle Ministerstva práce a sociálních věcí je bez zaměstnání více než 505 tisíc lidí. V Moravskoslezském kraji ale míra nezaměstnanosti zůstala stejná jako na začátku prázdnin - 14,5 procenta. Ve všech okresech tohoto regionu ale přibylo 350 uchazečů, jde především o absolventy škol.

Jak odhaduje mluvčí Úřadu práce v Ostravě Svatava Baďurová, počet absolventů se během září ještě zvýší. Nejvíce nezaměstnaných přibylo na Opavsku a v Ostravě, naopak nejméně v okrese Frýdek-Místek. Stále je velký problém s nedostatkem volných míst - zejména tam, kde pomalu končí sezónní práce.

"Dále zůstává špatná situace zejména v okresech Bruntál a Karviná. Konkrétně, když se podíváme na okres Karviná s 19procentní mírou nezaměstnanosti, tak tam je také podíl téměř 73 uchazečů na jedno místo, a to je v rámci republiky naprostá špička," řekla Baďurová.

V Pardubickém kraji bylo na konci srpna bez práce přes 22 tisíc lidí. Míra nezaměstnanosti stoupla o jednu desetinu na 8,2 desetiny procenta. Co bylo důvodem, prozrazuje zástupce ředitelky pardubického Úřadu práce Petr Klimpl:

"Nepatrné zvýšení vzniklo příchodem absolventů do evidence Úřadu práce. Na konci měsíce srpna to byl největší tradiční sezónní vliv na míru nezaměstnanosti v Pardubickém kraji. Předpokládáme v měsíci září stagnaci a v říjnu snížení o jednu až dvě desetiny procenta."

Nezaměstnanost mírně stoupla o patnáct setin procenta ve Zlínském kraji a v současnosti je mírně nad 9 procenty. Absolventi tvoří podle vedoucí odboru trhu práce Miriam Majdyšové necelou desetinu všech uchazečů:

"Absolventi přišli do evidence zejména až v poslední dny měsíce srpna, nejvíc jich bylo poslední srpnový den a chodili až v odpoledních hodinách. Nicméně v tom absolutním počtu to znamená 417 absolventů škol v celém Zlínském kraji, což asi není žádný dramatický údaj."

Ministr práce Zdeněk Škromach připomněl, že podle měření Eurostatu máme o jedno procento nižší míru nezaměstnanosti, než je průměr zemí Evropské unie. Jeho resort chce dál pomocí aktivní politiky zaměstnanosti a rekvalifikacemi řešit problém trhu.

"Poměrně velkou část tvoří lidé nekvalifikovaní nebo s nízkou kvalifikací, se základním vzděláním nebo vyučení v oborech, o které třeba není zájem, například kadeřnice nebo kuchař. Na trhu práce jsou požadovány obory technické, například svářeč, zámečník, soustružník a podobně, a v těchto oborech se ukazuje nedostatek lidí na pracovním trhu."

Podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka není mírně zvýšení nezaměstnanosti v srpnu nijak překvapivé. "Výsledek je podle mého soudu velice příznivý, je zhruba stejný jako v loňském roce, kdy rovněž meziměsíčně z července na srpen vzrostla míra nezaměstnanosti o jednu desetinu procenta," doplnil pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál bývalý ministr financí.

Mertlík tvrdí, že český trh práce bez problémů absorbuje nové pracovní síly: "Dnes je míra nezaměstnanosti o půl procentního bodu níže, než byla před rokem. Lze dost dobře očekávat, že na konci roku se ustálí na hladině někde pod 9 procenty, náš odhad je 8,9 procenta. V následujících třech měsících už by měla klesat a mohla by se dostat až na úroveň 8,5. V prosinci zase očekáváme tradiční skok související s restrukturalizací podniků na konci roku."

Jana Zemanová, Naďa Bělovská, Martin Knitl, Marián Vojtek, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme