Nezaměstnanost v srpnu oproti červenci stoupla

Lidí bez práce přibylo. V srpnu hledalo uplatnění skoro o 5 tisíc lidí víc, než na začátku prázdnin. Míra nezaměstnanosti tak vzrostla o desetinu procenta na 8,9 procent. Nejlépe se daří hledat práci tradičně v Praze a nejbližším okolí, nejhůře je tomu na Mostecku, Karvinsku a Chomutovsku. Podporu pobírala více než čtvrtina evidovaných. Důvodem zvýšení nezaměstnanosti je příliv absolventů škol. Údaje dnes zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo práce a sociálních věcí | Foto: Jan Rosenauer

Podle Ministerstva práce a sociálních věcí je bez zaměstnání více než 505 tisíc lidí. V Moravskoslezském kraji ale míra nezaměstnanosti zůstala stejná jako na začátku prázdnin - 14,5 procenta. Ve všech okresech tohoto regionu ale přibylo 350 uchazečů, jde především o absolventy škol.

Jak odhaduje mluvčí Úřadu práce v Ostravě Svatava Baďurová, počet absolventů se během září ještě zvýší. Nejvíce nezaměstnaných přibylo na Opavsku a v Ostravě, naopak nejméně v okrese Frýdek-Místek. Stále je velký problém s nedostatkem volných míst - zejména tam, kde pomalu končí sezónní práce.

"Dále zůstává špatná situace zejména v okresech Bruntál a Karviná. Konkrétně, když se podíváme na okres Karviná s 19procentní mírou nezaměstnanosti, tak tam je také podíl téměř 73 uchazečů na jedno místo, a to je v rámci republiky naprostá špička," řekla Baďurová.

V Pardubickém kraji bylo na konci srpna bez práce přes 22 tisíc lidí. Míra nezaměstnanosti stoupla o jednu desetinu na 8,2 desetiny procenta. Co bylo důvodem, prozrazuje zástupce ředitelky pardubického Úřadu práce Petr Klimpl:

"Nepatrné zvýšení vzniklo příchodem absolventů do evidence Úřadu práce. Na konci měsíce srpna to byl největší tradiční sezónní vliv na míru nezaměstnanosti v Pardubickém kraji. Předpokládáme v měsíci září stagnaci a v říjnu snížení o jednu až dvě desetiny procenta."

Nezaměstnanost mírně stoupla o patnáct setin procenta ve Zlínském kraji a v současnosti je mírně nad 9 procenty. Absolventi tvoří podle vedoucí odboru trhu práce Miriam Majdyšové necelou desetinu všech uchazečů:

"Absolventi přišli do evidence zejména až v poslední dny měsíce srpna, nejvíc jich bylo poslední srpnový den a chodili až v odpoledních hodinách. Nicméně v tom absolutním počtu to znamená 417 absolventů škol v celém Zlínském kraji, což asi není žádný dramatický údaj."

Ministr práce Zdeněk Škromach připomněl, že podle měření Eurostatu máme o jedno procento nižší míru nezaměstnanosti, než je průměr zemí Evropské unie. Jeho resort chce dál pomocí aktivní politiky zaměstnanosti a rekvalifikacemi řešit problém trhu.

"Poměrně velkou část tvoří lidé nekvalifikovaní nebo s nízkou kvalifikací, se základním vzděláním nebo vyučení v oborech, o které třeba není zájem, například kadeřnice nebo kuchař. Na trhu práce jsou požadovány obory technické, například svářeč, zámečník, soustružník a podobně, a v těchto oborech se ukazuje nedostatek lidí na pracovním trhu."

Podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka není mírně zvýšení nezaměstnanosti v srpnu nijak překvapivé. "Výsledek je podle mého soudu velice příznivý, je zhruba stejný jako v loňském roce, kdy rovněž meziměsíčně z července na srpen vzrostla míra nezaměstnanosti o jednu desetinu procenta," doplnil pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál bývalý ministr financí.

Mertlík tvrdí, že český trh práce bez problémů absorbuje nové pracovní síly: "Dnes je míra nezaměstnanosti o půl procentního bodu níže, než byla před rokem. Lze dost dobře očekávat, že na konci roku se ustálí na hladině někde pod 9 procenty, náš odhad je 8,9 procenta. V následujících třech měsících už by měla klesat a mohla by se dostat až na úroveň 8,5. V prosinci zase očekáváme tradiční skok související s restrukturalizací podniků na konci roku."

Jana Zemanová, Naďa Bělovská, Martin Knitl, Marián Vojtek, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme