Nezaměstnanost v září klesla na 8 procent, ekonomika stagnuje

Počet lidí bez práce klesl v Česku ze srpnových 8,2 procenta na 8 procent. V září evidovaly úřady práce přes 475 tisíc nezaměstnaných, což je asi o 6400 méně než v předchozím měsíci. Klesl ale i počet volných pracovních míst. Analytici čekali, že míra nezaměstnanosti zůstane stejná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce v Ostravě | Foto: F. Tichý

Analytik Raiffeisenbank Michal Brožka však varuje před přílišným optimismem. Nezaměstnanost podle něj ke konci roku opět mírně vzroste.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nezaměstnanost i ekonomika budou v příštích měsících spíše stagnovat, uvedl v Rádiu Česko analytik Raiffeisenbank Michal Brožka

„Zhruba od listopadu nezaměstnanost poroste ze sezónních důvodů, k tomu se ještě přidá zpomalení ekonomiky, které nyní pozorujeme. Začátkem příštího roku očekáváme míru nezaměstnanosti pod 9 procenty, v průběhu roku 2012 pak předpokládáme její stagnaci,“ předpokládá Brožka.

Žádné výrazné propouštění zaměstnanců sice nepředpokládá, firmy však podle něj nebudou kvůli obavám o další vývoj ekonomiky nabírat nové pracovníky. „Pozorujeme zpomalení v průmyslu, který Česko vytáhl z krize, i navázaných službách,“ upozorňuje analytik.

Situace domácího trhu práce tak podle něj bude do velké míry záviset na vývoji v eurozóně. „Česko čeká zpomalení ekonomiky v důsledku dění v eurozóně. Současné prognózy se ale dělají za zvýšené nejistoty základních předpokladů o tom, jak bude vypadat bankrot Řecka, jak se dotkne celé Evropy,“ dodává Michal Brožka z Raiffeisenbank.

Roman Chlupatý, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme