Nezaměstnanost vzrostla, inflace klesla

Nezaměstnanost v České republice vzrostla na 8,5 procenta. Oproti říjnu je vyšší o jednu desetinu. Práci tak nyní hledá přes 439 tisíc lidí. V porovnání se stejným obdobím roku 2000 se ale počet nezaměstnaných snížil o 3000 osob. Český statistický úřad také oznámil míru inflace. Závěr letošního roku je doprovázen jejím mírným poklesem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer

Takzvaná čistá inflace klesla v listopadu proti říjnu o 1 desetinu procenta a v porovnání s loňským listopadem činila 2 celé a 4 desetiny procenta. Běžný spotřebitel pocítí tento vývoj zejména v nižší ceně pohonných hmot a potravin, tvrdí analytik společnosti Patria finance David Marek.

"Pro běžné domácnosti to především znamená levnější pořizování pohonných hmot, tedy nižší náklady na dopravu, a v předvánoční době také nižší ceny za nákupy potravin. V ostatních skupinách spotřebního koše došlo pouze k mírným cenovým pohybům. Za zmínku stojí pouze zvýšení cen rekreací a kulturních a sportovních zařízení, což je ovšem obvyklý sezónní efekt, který přichází vždy na začátku zimní turistické sezóny."

Uplynulý měsíc vykázal opět mírný nárůst nezaměstnanosti. Ta je v tuto chvíli v České republice 8 a půl procenta. Oproti říjnu je vyšší o jednu desetinu. Práci tak nyní hledá přes 439 tisíc lidí, a to zejména kvůli ukončení některých sezoních prací. To je případ také okresu Most, tvrdí vedoucí Úřadu práce v Litvínově Hana Blažková. Právě Mostecký okres je s 21 procenty oblastí s nejvyšší mírou nezaměstnanosti. "Mám tím na mysli podniků, které patří Krušnohorským lesům, rekultivačním výstavbám, i sezónní práce stavebních firem. Očekává se, že počátkem vegetačního období, které začíná březen, duben, se převážná většina z nich na tyto sezónní práce vrací. Samozřejmě velký počet zájemců je o práce pro střední a vyšší management i v oblasti služeb, kde to jde do útlumu, protože těmto poskytovatelům se dvakrát dobře nedaří. Naopak problémy s umisťováním jsou na profese řemeslné."

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme