Nezaměstnaných je nyní nejméně za posledních 10 let

Nezaměstnanost v České republice rychle klesá, zároveň roste nabídka volných míst. Počet lidí bez práce v minulém měsíci klesl na 6,2 procenta ze srpnových 6,4 procenta. Úřady v září evidovaly téměř 365 uchazečů o zaměstnání a 137 a půl tisíce volných míst. To znamená, že na jedno nabízené místo připadá v průměru 2,7 uchazeče. Lidí bez práce je u nás nejméně za posledních 10 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dělníci při výkopových pracích | Foto: Alena Palečková

Krátkodobou příčinou klesající nezaměstnanosti je nástup absolventů škol po prázdninách, dlouhodobou rostoucí výkonnost ekonomiky. Tu ale může paradoxně nízká nezaměstnanost svazovat, myslí si David Navrátil, analytik České spořitelny.

"Neklesla jenom nezaměstnanost, ale roste i počet volných pracovních míst, který je také na rekordní úrovni. Nicméně my si myslíme, že trh práce se v budoucnosti stane omezujícím faktorem pro růst ekonomiky. A tím důvodem je, že nezaměstnaných je už tak málo, a především v té správné struktuře je jich málo, a tudíž budou omezovat podnikatele při nabírání nových pracovníků."

Také podle ředitelky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové se míra nezaměstnanosti už dostává na rizikovou úroveň. "Zaměstnavatelé mají v současnosti ohromný problém najít nové vhodné zaměstnance. Podniky nemohou expandovat, i když by velmi rády expandovaly, a naše ekonomika už naráží na svoje růstové limity."

Nejvyšší nezaměstnanost je na Mostecku, nejmenší naopak v okresech Praha-západ, Praha-východ a Praha. "V Praze poklesla nezaměstnanost v porovnání s minulým měsícem o desetinu procenta, na 2,4 procenta. V absolutních číslech je v Praze počet lidí bez práce 19 tisíc," řekl Českému rozhlasu řekl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský.

Na severu Moravy je na tom nejlépe Novojičínsko s šesti a půl procenty nezaměstnaných. Naopak na Karvinsku míra přesahuje 14 procent. Počet lidí bez práce výrazně klesl i na Opavsku, které trpí dlouhodobým nedostatkem velkých investorů. Jak potvrdila ředitelka tamního úřadu práce Jarmila Mateřánková, jediná průmyslová zóna v okrese je v Bolaticích a to nestačí. Spoléhá na aktivitu větších měst, jako je Opava a Hlučín.

"Postrádáme obyčejná místa pro obyčejné lidi, s nimž bychom mohli pracovat. Totiž umisťovat na ně naše uchazeče, a i v tom smyslu, pokud by uchazeč případně takové vhodné místo odmítl, tak mít možnost ho z naší evidence vyřadit, a i tímto způsobem nezaměstnanost snižovat," uvedla ředitelka opavského úřadu práce.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme