Nezaměstnaných v červenci mírně přibylo, vzrostl ale i počet volných míst

Nezaměstnanost v České republice v červenci stoupla meziměsíčně o desetinu procentního bodu na 6,3 procenta, bez práce bylo 456 341 lidí. Současně ale opět přibylo volných pracovních míst. Zaměstnavatelé jich podle Úřadu práce ČR nabízeli přes 98 tisíc, nejvíce od prosince 2008. Za nárůstem počtu nezaměstnaných stojí hlavně příchod části pedagogů a dalších pracovníků ve školství na pracovní úřady.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve škole (ilustrační foto)

Ve škole (ilustrační foto) | Foto: European Commission Audiovisual service

„V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezonní výkyv. Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí především každoročně se opakující příchod části pedagogů a dalších pracovníků ve školství do evidence Úřadu práce ČR,“ uvedla Kateřina Sadílková, která byla pověřena řízením pracovního úřadu.

„Ve vyšším počtu se nám hlásili také rodiče dětí ve školním věku, kteří nemají přes prázdniny hlídání. V menší míře začali přicházet i absolventi škol.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V červenci klesly ceny a mírně stoupla nezaměstnanost. Údaje okomentoval hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda

Loni v červenci činila míra nezaměstnanosti 7,4 procenta. Počet lidí bez práce od té doby klesl o 85 tisíc, proti letošnímu červnu jich je ale o necelých 5 tisíc více. Z celkového počtu nezaměstnaných bylo v červenci 440 tisíc lidí, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do práce.

„Nárůst nezaměstnanosti v červenci je pravidelným jevem. Je to záležitost, která je typická i pro doby ekonomického růstu, jako je ta současná, není to nic, co by nás mělo znepokojovat. Na té poněkud vyšší úrovni zřejmě zůstane ještě v srpnu,“ řekl Českému rozhlasu hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

"Nicméně od září se míra nezaměstnanosti opět začne snižovat až do začátku zimy, kdy budou ukončeny sezónní práce. Tam zase bude drobný nárůst míry nezaměstnanosti, nicméně celkově za celý letošní rok nezaměstnanost citelně poklesne,“ doplnil.

Na jedno volné místo připadá 4,7 uchazeče

Počet volných pracovních míst se proti červenci 2014 zvýšil o 46 976 a proti letošnímu červnu o 1072, na jedno volné místo tak v současné době připadá 4,7 uchazeče. Nejvíce lidí, téměř 20, se uchází o jedno místo na Bruntálsku. Následují okresy Ústí nad Labem a Karviná.

Na opačné straně žebříčku skončilo Prachaticko, Domažlicko a Praha-východ, kde na jedno místo připadá shodně 1,6 uchazeče.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo 58 okresů, naopak v 17 regionech se snížila. Vůbec nejvyšší nezaměstnanost mezi okresy je na Mostecku, kde činí 11,9 procenta. Nejnižší mírou nezaměstnanosti se může chlubit Praha-východ, kde byla v červenci 2,9 procenta.

Zveřejněný nárůst nezaměstnanosti se shoduje s odhady analytiků.

Vývoj nezaměstnanosti v ČR 7/2014 - 7/2015 | Foto: ČTK

Míra nezaměstnanosti v okresech - červenec 2015 | Foto: ČTK

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme