Niedermayer: Oslabení koruny nemusí být tak prospěšné, jak ČNB zamýšlí

Povzbudit vývoz, a přispět tak k tvorbě pracovních míst má pomoci devizová intervence České národní banky. Podle bývalého člena bankovní rady ČNB a někdejšího viceguvernéra Luďka Niedermayera tento krok ale nemusí přinést očekávaný pozitivní dopad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Ekonom varuje, že oslabení kurzu musí být dlouhodobé, aby se jeho výhody projevily.

„Slabý kurz se začne promítat do zlepšení ekonomické situace až v horizontu mnoha a mnoha měsíců. A to už je doba, ve které by opravdu ten slabý kurz mohl mít do ekonomiky dopad jak přes samozřejmě vyšší inflaci, tak přes určité zvýhodnění exportérů,“ vysvětluje Niedermayer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Martin Karlík zjišťoval, co si o intervenci České národní banky myslí někteří odborníci

Vývozcům podle něj slabší koruna pomůže jen částečně. I oni totiž musí řadu věcí dovážet, zvednou se jim tedy ceny, které budou platit u zahraničních dodavatelů.

Centrální banka si od intervence slibuje růst zaměstnanosti. Niedermayer ovšem upozorňuje, že podle analýz by měla ekonomika v příštím roce růst i bez zásahu České národní banky:

„Pokud se toto naplní a v příštím roce ekonomika poroste a ještě lépe poroste v roce 2015, tak nebudeme s to s dostatečnou jistotou říci, jakou zásluhu na tom má slabší kurz koruny a jaká část tohoto zlepšení by proběhla i bez ohledu na toto měnověpolitické rozhodnutí.“

Česká národní banka po 11 letech oslabila korunu. Na devizovém trhu ve velkém skupuje eura, aby kurz srazila na hodnotu 27 korun za euro.

V důsledku devizové intervence zaplatí spotřebitelé více za mobilní telefony, tablety a další elektroniku i za zboží v hobbymarketech. Na ceny potravin by oslabení koruny nemělo mít vliv.

Benzin by pak podle analytika Home Credit Michala Kozuba nemusel zdražit skokově, ale jeho cena by mohla růst postupně.

„Vždy záleží na tom, jak se k tomu samotné čerpací stanice postaví. Může se totiž stát, že v rámci toho, aby se spotřebitelé nedostali do cenového šoku, některé čerpací stanice budou slevovat ze svých marží, a tím pádem bude růst pomalejší,“ uvažuje.

Luděk Niedermayer | Foto: Anna Duchková

Vývoj devizových rezerv ČNB od října 2012 do října 2013 | Foto: ČTK

Martin Karlík, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme