Niedermayer: Polské a irské zlevnění správy dluhu je spekulace

Irské ano Lisabonské smlouvě může prý zemi ušetřit až 200 milionů eur ročně. Britskému listu Daily Telegraph to řekl ředitel evropských a mezinárodních záležitostí Irské konfederace obchodníků a zaměstnavatelů Brendan Butler, podle kterého souhlas s dohodou o evropském politickém sbližování může zlevnit úročení dluhopisů o půl procentního bodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luděk Niedermayer | Foto: Tomáš Adamec

Podobně se po víkendovém podpisu prezidenta Kaczynského spekuluje o tom, že by i Polsko mohlo za peníze, které si půjčuje na trhu, platit méně. Rovněž neznámou zůstává otázka, zda ČR čeká vyšší úročení.

Podle ředitele konzultingu společnosti Deloitte Luďka Niedermayera je ale polské i irské zlevnění správy dluhu zatím jen v rovině spekulací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Irské ano Lisabonu může prý zemi ušetřit až 200 milionů eur ročně. Více s ředitelem konzultingu společnosti Deloitte Luďkem Niedermayerem.

"Tyto spekulace účelově používají ti, kteří chtějí, aby byla Lisabonská smlouva urychleně podepsána. České tápání ale může ovlivnit rozhodovací unijní proces do budoucna, a to nejen v makroekonomických měřítcích," řekl Rádiu Česko Niedermayer.

Česko je tak po víkendovém podpisu prezidenta Kaczynského poslední evropskou zemí, která stojí v cestě Lisabonu, což podle ředitele konzultingu společnosti Deloitte zaznamenali také investoři.

"Už minulý týden jsme registrovali zprávy od investorů, kteří se ptali, co se v ČR děje. Spíše je to ale problém celoevropský než Český, a tak ho také většina investorů zatím vnímá," řekl Niedermayer.

Problémová image ČR v Unii není nejlepší vizitkou

Podle Niedermayera ale zřejmě nedojde k výraznějším krátkodobým reakcím na trzích, a to i navzdory oslabující koruně.

"Za poklesem koruny spíše stojí vyjádřená nespokojenost ČNB nad nízkou hodnotou zmíněné měny. Rovněž se na poklesu podepisují jiné problémy v regionu. České váhání ohledně Lisabonské smlouvy se spíše projeví v budoucnu, a to například na ekonomické pozici ČR v Unii," zmínil ředitel konzultingu Deloitte.

Otázkou zůstává, zda investoři kvůli veskrze odmítavým českým postojům k Unii neodvrátí od ČR pozornost. Podle Niedermayera ale tato varianta není na pořadu dne.

"Pokud s někým investoři jednají na mezistátní úrovni, tak jednají s vládou, která má mandát, potažmo s prezidentem. Pro potenciální investory je spíše důležitá otázka přijetí eura a ziskovost investic. Abstraktně politická témata je příliš nezajímají. Nicméně takzvaně problémová image ČR v EU není pro investory úplně nejlepší vizitkou," soudí Niedermayer.

Roman Chlupatý, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme