NKÚ: Dobře nehospodařily NBÚ, SUJB, ČSU a další

Nejvyšší kontrolní úřad dnes zveřejnil výsledky kontroly, při které se opětovně zaměřil na to, jak některé státní instituce nakládají s prostředky, které jim svěřil státní rozpočet. Kontrolní šetření nedopadlo dobře zejména pro Státní úřad pro jadernou bezpečnost, Národní bezpečnostní úřad a Český statistický úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

U Státního úřadu pro jadernou bezpečnost kontroloři zjistili problém se sestavením účetní závěrky z roku 2003. Ta nebyla podle člena kolegia NKÚ Jana Vedrala spolehlivým podkladem pro sestavení závěrečného účtu kapitoly státního rozpočtu. Celková nesprávnost v závěrečném účtu přesahuje podle NKÚ 620 miliónů korun.

Jiná instituce Národní bezpečnostní úřad neodváděl v letech 2001-2003 do státního rozpočtu veškeré příjmy dosažené v rámci svého hospodaření, čímž podle NKÚ porušil rozpočtovou kázeň. Zároveň tak měl zkreslovat o 15-38 procent údaje předkládané v návrhu státního závěrečného účtu.

Rozpočet bezpečnostního úřadu tak byl v položce běžných výdajů nadhodnocen v roce 2002 nejméně o 30 procent a v roce 2003 dokonce o 63 procent. Navíc podle kontrolorky Marie Hoškové neodpovídal skutečným potřebám bezpečnostního úřadu, které by byly v oblastech běžných výdajů výrazně nižší. NKÚ také poukazuje na nehospodárné nakládání se svěřenými financemi a problém s evidencí střeliva ochranné služby úřadu.

Český statistický úřad podle NKÚ neprovedl důkladně přípravnou fázi investičního projektu, výstavby nového sídla v Praze 10. Převzal nové sídlo v nižším stavebně-technickém standardu, než mohl a měl za cenu přesahující 800 miliónů korun. Nezávislý znalec objednaný NKÚ zjistil, že statistický úřad mohl zaplatit o 110 miliónů korun méně. Výsledky kontrol zatím neprojednala vláda. Napadené instituce ale v drtivé většině sestavují pro vládní kabinet zprávy, kde se chystají závěry NKÚ vyvrátit.

Markéta Kaclová, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme