NKÚ našel chyby v hospodaření úřadů

Ministerstvo průmyslu a obchodu nehlídá dostatečně používání peněz od Evropské unie. Prohřešky v řádu statisíců korun zjistil Nejvyšší kontrolní úřad u dvou poradenských center, která získávají peníze z evropského programu Phare. Ta jdou přitom přes Agenturu pro rozvoj podnikání, což je příspěvková organizace ministerstva.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Voleník

Lubomír Voleník | Foto: Michal Krumphanzl

Jak nám řekl prezident NKÚ Lubomír Voleník, tato centra například falšovala doklady o poskytování poradenských služeb podnikatelům. "Některé ty agentury vykazovaly určité poradenské činnosti vůči konkrétním příjemcům, a když jsme si kontrolně zjistili, jakým způsobem ty služby obdrželi, tak oni je vůbec nikdy neobdrželi. Je to taky trošku úkol pro orgány činné v trestním řízení, aby ty věci došetřil, protože je smutné, když se špatně nakládá s prostředky státního rozpočtu, ale pokud se špatně nakládá s prostředky zahraniční pomoci, tak to není jenom vnitrotátní ostuda, ale ostuda mezinárodní a toho bychom se měli vyvarovat."

NKÚ už proto podal trestní oznámení na Poradenské a podnikatelské centrum Domažlice. Další kroky čeká také od agentury ministerstva - ta má povinnost kontrolovat využívání peněz a v případě nesrovnalostí vypovědět smlouvu s centrem. Podle NKÚ to ale agentura - i když o nesrovnalostech věděla - zatím neudělala.

Nejvyšší kontrolní úřad také odhalil, že některé vysoké školy loni a předloni neoprávněně čerpaly poskytnuté peníze ze státního rozpočtu. Školy postupovaly nezákonně při zadávání veřejných zakázek a zahajovaly nedostatečně připravené investiční akce. Podle Jiřího Kalivody z NKÚ za pochybení může i ministerstvo školství, které hospodaření vysokých škol nekontrolovalo, přestože má ze zákona povinnost se hospodařením škol zabývat.

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme