NKÚ našel chyby v hospodaření úřadů

Ministerstvo průmyslu a obchodu nehlídá dostatečně používání peněz od Evropské unie. Prohřešky v řádu statisíců korun zjistil Nejvyšší kontrolní úřad u dvou poradenských center, která získávají peníze z evropského programu Phare. Ta jdou přitom přes Agenturu pro rozvoj podnikání, což je příspěvková organizace ministerstva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Voleník | Foto: Michal Krumphanzl

Jak nám řekl prezident NKÚ Lubomír Voleník, tato centra například falšovala doklady o poskytování poradenských služeb podnikatelům. "Některé ty agentury vykazovaly určité poradenské činnosti vůči konkrétním příjemcům, a když jsme si kontrolně zjistili, jakým způsobem ty služby obdrželi, tak oni je vůbec nikdy neobdrželi. Je to taky trošku úkol pro orgány činné v trestním řízení, aby ty věci došetřil, protože je smutné, když se špatně nakládá s prostředky státního rozpočtu, ale pokud se špatně nakládá s prostředky zahraniční pomoci, tak to není jenom vnitrotátní ostuda, ale ostuda mezinárodní a toho bychom se měli vyvarovat."

NKÚ už proto podal trestní oznámení na Poradenské a podnikatelské centrum Domažlice. Další kroky čeká také od agentury ministerstva - ta má povinnost kontrolovat využívání peněz a v případě nesrovnalostí vypovědět smlouvu s centrem. Podle NKÚ to ale agentura - i když o nesrovnalostech věděla - zatím neudělala.

Nejvyšší kontrolní úřad také odhalil, že některé vysoké školy loni a předloni neoprávněně čerpaly poskytnuté peníze ze státního rozpočtu. Školy postupovaly nezákonně při zadávání veřejných zakázek a zahajovaly nedostatečně připravené investiční akce. Podle Jiřího Kalivody z NKÚ za pochybení může i ministerstvo školství, které hospodaření vysokých škol nekontrolovalo, přestože má ze zákona povinnost se hospodařením škol zabývat.

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme