Přidělování dotací v zemědělství na Slovensku provázely nesrovnalosti, upozornili kontroloři

Přidělování dotací v zemědělství na Slovensku provázely v minulosti nedostatky, na které upozornil i tamní Nejvyšší kontrolní úřad. O možném zneužívání evropských dotací firmami italských podnikatelů spojovaných s mafií psal ve svém nedokončeném článku zavražděný novinář Ján Kuciak. O možné zneužívání evropských fondů na Slovensku se zajímá také Evropské komise.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky | Zdroj: CC BY 2.0/Wikipedia

Slovenský úřad loni po kontrole činnosti slovenské zemědělské platební agentury, která vyplácí farmářům přímé platby či dotace z evropských fondů, upozornil na nedostatky v činnosti této státní instituce. Kontroloři v hodnoticí zprávě upozornili například na subjektivně nastavená kritéria pro hodnocení žádostí o dotace či chybějící kontrolní mechanismy.

Kontrola se vztahovala na období bývalé jednobarevné vlády premiéra Roberta Fica (Smer), který stojí i v čele nynějšího koaličního kabinetu. Současná ministryně zemědělství Gabriela Matečná vedení zemědělské agentury vyměnila.

Slovenské vládě hrozí další odchody. Most-Híd chce konec ministra vnitra

Číst článek

Kuciakovy texty

Kuciak psal o milionech eur na přímých platbách a dalších dotacích, které od PPA dostali zmiňovaní podnikatelé. Reportér oprávněnost části plateb zpochybnil a tvrdil, že jedna z firem žádala peníze například za mnohem větší výměru plochy půdy, než skutečně obdělávala.

Slovenská policie v souvislosti s vyšetřováním vraždy novináře Kuciaka a jeho partnerky ve čtvrtek zadržela sedm osob, mezi nimiž je podle dostupných informací také italský podnikatel Antonino Vadala, o kterém Kuciak psal.

Slovenské policejní prezidium v pátek dopoledne odmítlo upřesnit, zda zmiňované osoby zůstávají zadrženy, nebo zda některou z nich policie obvinila.

Italská policie podle agentury ANSA v minulosti upozornila kolegy na Slovensku a mezinárodní orgány, že Italové, které ve čtvrtek zadrželi slovenští kriminalisté, mohou být napojeni na obávanou kalábrijskou mafii 'Ndrangheta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme