Přidělování dotací v zemědělství na Slovensku provázely nesrovnalosti, upozornili kontroloři

Přidělování dotací v zemědělství na Slovensku provázely v minulosti nedostatky, na které upozornil i tamní Nejvyšší kontrolní úřad. O možném zneužívání evropských dotací firmami italských podnikatelů spojovaných s mafií psal ve svém nedokončeném článku zavražděný novinář Ján Kuciak. O možné zneužívání evropských fondů na Slovensku se zajímá také Evropské komise.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky | Zdroj: CC BY 2.0/Wikipedia

Slovenský úřad loni po kontrole činnosti slovenské zemědělské platební agentury, která vyplácí farmářům přímé platby či dotace z evropských fondů, upozornil na nedostatky v činnosti této státní instituce. Kontroloři v hodnoticí zprávě upozornili například na subjektivně nastavená kritéria pro hodnocení žádostí o dotace či chybějící kontrolní mechanismy.

Kontrola se vztahovala na období bývalé jednobarevné vlády premiéra Roberta Fica (Smer), který stojí i v čele nynějšího koaličního kabinetu. Současná ministryně zemědělství Gabriela Matečná vedení zemědělské agentury vyměnila.

Slovenské vládě hrozí další odchody. Most-Híd chce konec ministra vnitra

Číst článek

Kuciakovy texty

Kuciak psal o milionech eur na přímých platbách a dalších dotacích, které od PPA dostali zmiňovaní podnikatelé. Reportér oprávněnost části plateb zpochybnil a tvrdil, že jedna z firem žádala peníze například za mnohem větší výměru plochy půdy, než skutečně obdělávala.

Slovenská policie v souvislosti s vyšetřováním vraždy novináře Kuciaka a jeho partnerky ve čtvrtek zadržela sedm osob, mezi nimiž je podle dostupných informací také italský podnikatel Antonino Vadala, o kterém Kuciak psal.

Slovenské policejní prezidium v pátek dopoledne odmítlo upřesnit, zda zmiňované osoby zůstávají zadrženy, nebo zda některou z nich policie obvinila.

Italská policie podle agentury ANSA v minulosti upozornila kolegy na Slovensku a mezinárodní orgány, že Italové, které ve čtvrtek zadrželi slovenští kriminalisté, mohou být napojeni na obávanou kalábrijskou mafii 'Ndrangheta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme