Nokia posiluje, dohodla se na převzetí společnosti Alcatel-Lucent

Na světovém telekomunikačním trhu se se sloučí další dvě obří firmy. Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia se před několika hodinami dohodl na převzetí francouzského konkurenta Alcatel-Lucent. Zaplatí za něj v přepočtu skoro 430 miliard korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo společnosti Alcatel-Lucent u budovy jejího vedení v Bologni-Billancourtu u Paříže

Logo společnosti Alcatel-Lucent u budovy jejího vedení v Bologni-Billancourtu u Paříže | Zdroj: Reuters

Spojením obou společností vznikne podle agentury Bloomberg největší světový dodavatel zařízení pro mobilní sítě.

Nokia teď podniká například v oblasti telekomunikační infrastruktury. Mobilní divizi před časem prodala americkému Microsoftu, ale i nadále na trhu existuje jako samostatná firma a věnuje se například sítím.

Alcatel-Lucent je atraktivní hlavně kvůli bezdrátové komunikaci.

Do hry vstoupí regulátoři, klíčový bude postoj Paříže

Zda se ale společnosti nakonec sloučí, ukáže čas. Fúzi musí posvětit celá řada regulátorů a antimonopolních úřadů.

Navíc hrozí, že proti bude francouzská vláda, protože té se kvůli možným škrtům pracovních míst sloučení vůbec nelíbí.

Nokia koupí Alcatel-Lucent, zaplatí za něj skoro 16 miliard eur (ilustrační foto | Foto: Reuters

Je známé, že obě firmy patří mezi slabší hráče v telekomunikačním odvětví. Podle analytiků by mohly dosáhnout snížení nákladů.

Ale - jak uvedl jeden z nich pro agenturu Reuters - samotné spojení dvou slabších hráčů nutně nemusí znamenat vytvoření hráče silnějšího.

Obavy z propouštění

Není vyloučeno, že nová firma bude propouštět. V případě tak velkých fúzí to není nic neobvyklého. Naopak, společnosti pokaždé hledají způsob, jak výrazně snížit náklady a zefektivnit řízení nového podniku.

Nokia a Alcatel-Lucent by daly v současnosti dohromady přes 100 tisíc pracovních míst. Takové množství ale není podle odborníků dlouho udržitelné.

Navíc Nokia už v minulosti nejednou propouštěla, obává se toho teď i francouzská vláda.

Roční obrat nového podniku má dosáhnout téměř 26 miliard eur, celková hodnota společnosti možná přesáhne i 40 miliard eur.

Alcatel bude mít v nově sloučeném podniku podíl ve výši 33,5 procenta, většinový podíl tedy připadne akcionářům finské společnosti Nokia.

mkp, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme