Ruský plynovod Nord Stream 2 se bude stavět dál. EU schválila kompromis energetické legislativy

Členské státy Evropské unie schválily kompromis ohledně zpřísnění energetické legislativy. Ten kvůli projektu plynovodu Nord Stream 2, jenž chystá ruská společnost Gazprom, navrhly Německo a Francie. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na diplomaty přítomné vyjednávání.

Brusel (Aktualizováno: 17:10 8. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plovoucí rypadla připravují podvodní výkop pro potrubí Nord Stream 2 v blízkosti severoněmeckého Lubminu | Foto: Axel Schmidt | Zdroj: Reuters

Francie a Německo předložily evropským partnerům kompromisní návrh, aby umožnily přijetí nových pravidel přepravy plynu a zároveň neblokovaly Berlínem podporovaný projekt plynovodu Nord Stream 2 chystaný ruskou společností Gazprom pro export ruského plynu. Vyplývá to z dokumentu, do nějž měla možnost nahlédnout agentura AFP.

Merkelová se v Davosu vymezila vůči Trumpovi. Vyzdvihla multilateralismus i nutnost kompromisů

Číst článek

Podle předloženého návrhu bude za uplatňování pravidel EU pro plynovody se třetími zeměmi, jako je Rusko, odpovídat ta země, na jejímž území se napojují do evropské sítě. V případě budovaného Nord Streamu 2 by to tedy bylo Německo.

Kompromisní text schválili velvyslanci členských států EU v Bruselu. Podařilo se tím zamezit rozkolu mezi Paříží a Berlínem.

Vztahy dlouhodobých spojenců mohla poškodit změna postoje Paříže, která se ve čtvrtek rozhodla přidat na stranu menších zemí a podpořit zpřísnění energetických pravidel ve variantě, která dokončení rozestavěného plynovodu přímo ohrožovala.

Dohoda o plynu úspěch a rozumné řešení

Německý ministr hospodářství Peter Altmaier dohodu o pravidlech přepravy plynu označil podle agentury Reuters za rozumné řešení důležitého problému.

Německá kancléřka Angela Merkelová ji pak označila jako společný úspěch Německa a Francie. „Tento den považuji za dobrý a bez německo-francouzské spolupráce by se to takto neodehrálo,“ řekla Merkelová.

O plynovodu Nord Stream 2

Chystaný plynovod Nord Stream 2 ruského plynárenského koncernu Gazprom, který spojí Rusko přímo s Německem po dně Baltu, je trnem v oku především Ukrajině a Polsku. Proti jsou i USA. Podle těchto zemí jde stavba proti zájmům EU, zvyšuje závislost na Rusku a nese s sebou riziko další destabilizace Ukrajiny. Plynovod, který si vyžádá investici 9,5 miliardy eur, tedy 245 miliard korun, se začal stavět loni, dokončen má být do konce letošního roku. Dosud se postavila asi pětina z plánovaných 2400 kilometrů potrubí.

Rovněž odmítla veškeré spekulace o tom, že její vztah s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem je narušen. Takové názory se objevily poté, co šéf Elysejského paláce překvapivě zrušil společné vystoupení s kancléřkou plánované na příští týden na mnichovské bezpečnostní konferenci. „Spolupracujeme každý den na všech důležitých evropských agendách,“ ujistila Merkelová.

Minulý měsíc Merkelová s Macronem v Cáchách podepsali novou smlouvu o přátelství obou zemí. Společné vystoupení Macrona a Merkelové mělo být jedním z vrcholů mnichovské bezpečnostní konference, která se koná od 15. do 17. února. Macronovo odřeknutí dorazilo do Mnichova už minulý pátek, ale bylo oznámeno až ve čtvrtek.

Francie vnímá unijní kompromis o plynovodu Nord Stream 2 jako diplomatický úspěch. Dohoda umožňuje unijní kontrolu nad projektem, uvedly v pátek podle agentury DPA zdroje z Elysejského paláce. Podle nich se Berlín a Paříž dohodly už ve čtvrtek. Berlín přitom byl dlouho proti takovému dohledu.

„Německo-francouzská krize neexistuje,“ citovala DPA své zdroje. Ty odmítly, že by Francie změnila svůj postoj. „Vždycky jsme poukazovali na naše námitky, aniž bychom tyto rozhovory vedli na tržišti,“ řekli zástupci Paříže, která se obává především příliš velké závislosti Evropy na ruském plynu.

Veletoče Paříže

Paříž, která ve sporu o změny ve směrnici o trhu s plynem dlouho stála po boku Berlína, ve čtvrtek uvedla, že podpoří návrh Evropské komise usilující o to, aby se unijní pravidla vztahovala i na plynovody v pobřežních vodách EU.

Zahraniční politika, obrana nebo hospodářství. Merkelová a Macron podepsali Cášskou smlouvu

Číst článek

Německo bylo proti tomu, protože se obává, že by pak projekt Nord Stream 2 mohl být mnohem méně výdělečný nebo dokonce ztrátový.

Naději, že se státy Evropské unie dokážou dohodnout na jednotném stanovisku, v pátek vyjádřil i Kreml. Zároveň uvedl, že podle jeho názoru přinese projekt Nord Stream 2 užitek všem zemím EU.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme