Softwarová firma NortonLifeLock převezme českou společnost Avast. Zaplatí za ni 186 miliard korun

Americká softwarová společnost NortonLifeLock oznámila, že se dohodla s českou nadnárodní antivirovou firmou Avast na jejím převzetí. Za spojení hodlá americká společnost zaplatit až 8,6 miliardy dolarů (asi 186,3 miliardy korun českých). Informoval o tom list The Financial Times. Fúze bude dokončena nejdříve za devět až deset měsíců. Na středečním online brífinku to uvedl generální ředitel Avastu Ondřej Vlček.

Aktualizováno New York/Praha (Aktualizováno: 9:55 11. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Avastu Ondřej Vlček

Šéf Avastu Ondřej Vlček | Foto: Anna Vavríková | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Vlček uvedl, že před dokončením spojení se mimo jiné musí uskutečnit valné hromady obou společností. „Také ta transakce musí projít přes všechna regulatorní schvalování, a to v celé řadě zemí, kde ty společnosti působí. Z toho důvodu očekáváme samotné uzavření transakce až někdy v polovině příštího roku, do té doby budou obě firmy působit samostatně,“ řekl dnes Vlček.

Americká NortonLifeLock jedná o převzetí českého Avastu. Transakce může dosáhnout 173 miliard korun

Číst článek

Jednání o fúzi společnosti oznámily v červenci. V úterý večer ve společném prohlášení uvedly, že akcionářům Avastu bude nabídnuta kombinace peněžního vyrovnání a nově vydaných akcií NortonLifeLock.

Nová společnost bude mít sídlo v Praze a v Tempe v americké Arizoně. Služby se chystá nabízet více než 500 milionům uživatelů, upozornil list The Financial Times.

„Obě naše společnosti mají vizi společné platformy,“ uvedl generální ředitel společnosti NortonLifeLock Vincent Pilette, podle kterého NortonLifeLock vyniká v oblasti ochrany proti krádeži identity, zatímco Avast je jedničkou v ochraně soukromí uživatelů. Společnost ponese nové jméno – jaké, zatím není jasné.

Podobně vnímá výhody fúze generální ředitel společnosti Avast Ondřej Vlček. „Vznikne světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti zaměřený na koncové uživatele, který v sobě spojí sílu Avastu v ochraně soukromí a NortonLifeLocku v ochraně identity,“ sdělil Vlček v tiskovém prohlášení.

Provozní zisk

Antivirová společnost Avast zvýšila v prvním pololetí upravený provozní zisk EBITDA o 11,9 procenta na 270,2 milionu dolarů (5,9 miliardy korun českých). Upravené tržby pak vzrostly o 8,8 procenta na 471,3 milionu dolarů. Firma to ve středu uvedla v tiskové zprávě.

Přes 435 milionů uživatelů

Avast působí na trhu od roku 1988 a jeho akcie se obchodují na pražské a londýnské burze. Je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. Dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení.

Jeho produkty využívá přes 435 milionů uživatelů po celém světě, z velké části bezplatně. Firma o sobě uvádí, že zaměstnává více než 1700 lidí a že každý měsíc zablokuje 1,5 miliardy počítačových útoků. Zakladatelé Avastu ve firmě drží zhruba 35procentní podíl.

NortonLifeLock sídlí ve městě Tempe v americké Arizoně. Podnik má tržní hodnotu zhruba 16 miliard dolarů a dříve na trhu působil pod názvem Symantec. Sekci výrobce bezpečnostního softwaru Symantec zaměřenou na podniky a úřady ovšem v roce 2019 prodal americkému výrobci čipů Broadcom. Jeho nejvýraznějšími obchodními artikly jsou nyní antivirus Norton a produkty LifeLock na ochranu proti krádeži identity.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme