Norwegian Air si objednaly 50 ‚problémových‘ letadel Boeing 737 MAX, na dalších 30 mají opci

Nízkonákladová letecká společnost Norwegian Air, která se zotavuje z úpadku vyvolaného pandemií, si objednala 50 letadel Boeing 737 MAX. Na dalších 30 má opci, oznámila v pondělí firma, která je největším leteckých dopravcem v Norsku. Finanční podmínky transakce nesdělila.

Oslo Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing 737 MAX

Boeing 737 MAX | Foto: Karen Ducey | Zdroj: Reuters

„Těch 50 letadel dostaneme v období let 2025 až 2028. Je to časový harmonogram, který těsně kopíruje ukončení současných smluv o pronájmu,“ uvedla firma. V důsledku uzavřených dohod očekává, že zaúčtuje čistý příjem zhruba dvě miliardy norských korun (4,9 miliardy Kč).

Dohoda pro firmu znamená návrat k vlastnictví letadel, dosud byla nucena si je pronajímat. Byla to součást ujednání, jak se loni kvůli finančním problémům vyhnout zániku.

V kauze nehod letadel Boeing 737 MAX byl obžalován pilot. Podle žalobců neinformoval o vadném systému

Číst článek

„Je to naprosto zásadní kontrakt, který společnosti Norwegian umožní vlastnit velký podíl své flotily,“ uvedl předseda správní rady Svein Harald Oeygard. „Výsledkem budou celkově nižší náklady a větší finanční síla, což nám umožní upevnit si postavení na skandinávském trhu,“ dodal.

Kontrakt je vzpruhou i pro Boeing, který s Norwegian spolupracuje dlouhodobě. Norská firma totiž letos uvedla, že zvažuje odklon od Boeingu, a naopak posuzuje spolupráci s evropským výrobcem letadel Airbus. Norwegian Air v únoru agentuře Reuters sdělila, že o změně uvažuje kvůli sporu s Boeingem ohledně zrušené zakázky na nákup letadel.

Management letecké společnosti má snahu spor s Boeingem ukončit dřív, než podepíše poslední smlouvu o nákupu dalších letadel. To by mohlo být do konce června, řekl zdroj blízký jednání.

Norwegian Air Shuttle ASA has reached an agreement in principle with @The Boeing Company for a recommitment to purchase 50 Boeing 737 MAX 8 aircraft. The agreement also includes options for an additional 30 aircraft✈

#FlyNorwegian

bit.ly/3lSWmbJ

08:08 – 30. 05. 2022

41 191

Letadla Boeing 737 MAX dlouho nesměla do vzduchu, po dvou smrtelných nehodách těchto strojů se u nich zjistila softwarová závada. V posledních týdnech Boeing uzavřel významnou smlouvu o prodeji letadel MAX 737 také s leteckou společností IAG.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme