Nová britská vláda vyhlásila boj s deficitem. Začala u svých platů

Obavy z osudu předlužených evropských států opět rostou. Potvrzují to ranní výprodeje na asijských akciových trzích. Došlo k nim i přesto, že po Řecku a Španělsku včera drastické škrty ve státních výdajích slíbilo Portugalsko a náznak, že se po volbách vydá touto cestou, vyslala také nová britská vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Cameron s ministry své vlády | Zdroj: ČTK

Britský kabinet vedený Davidem Cameronem si na svém prvním zasedání včera symbolicky snížil platy o pět procent a zároveň potvrdil, že je pro něj boj s dluhovou zátěží prioritou číslo jedna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Ivanem Pilipem pro Rádio Česko

Podle Ivana Pilipa, někdejšího ministra financí a nyní viceprezidenta Evropské investiční banky, chce vláda snížením svých platů hlavně jít příkladem britské veřejnosti a ukázat nutnost škrtů.

„Podstatnější pro skutečné snižování deficitů ovšem budou další kroky. Ty, které jsou zatím oznamovány, jsou spíše v obecné rovině a bude teď důležité, jak skutečně se bude koalice, která přece jenom v řadě věcí má odlišné pohledy, schopna dohodnout,“ uvedl Pilip.

Deficit britských financí dosahuje 11 procent HDP a je jeden z nejvyšších v Evropě. Vláda se zatím zavázala snížit tento schodek v letošním roce o šest miliard liber.

Koalice chce nový provizorní rozpočet připravit do 50 dnů. Už teď je jasné, že některé sektory se dostanou pod tlak, jiné se dočkají větší podpory. V souvislosti se škrty ve státních výdajích se nejčastěji spekuluje o zdravotnictví a školství.

To ale může být podle Pilipa problém: „Zdá se mi to jako citlivá oblast. Zvláště pro liberály, což je strana v podstatě spíše levicově liberální, by to bylo velice složité pro jejich pozici. I vláda musí uvažovat o tom, že její pozice je vratká, a pokud by nevydržela celé volební období a neuspěla, tak to velmi posílí pozici labouristů.“

Mírnější zřejmě nakonec bude regulace bank, než jakou chystala předchozí vláda. „Může dojít k pokusu třeba zavedení nového druhu daně, o určité zvýšení regulace. Ale já si myslím, že tyto návrhy budou daleko skromnější, protože pokud by Londýn ztratil pozici významného finančního centra nejen Evropy, ale i světa, tak by to znamenalo pro ekonomiku Británie další ztrátu,“ míní Pilip.

Martin Hromádka, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme