'Nová éra americké energetiky'. Americká vláda posvětila výstavbu ropovodu Keystone XL

Administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa vydala souhlas s výstavbou sporného ropovodu Keystone XL, který propojí naleziště v Kanadě s americkými rafineriemi na břehu Mexického zálivu. Otevřela tak cestu k dokončení projektu zablokovaného předchozím prezidentem Barackem Obamou. Podle Trumpa je tento krok součástí "nové éry americké energetické politiky", která sníží náklady, omezí závislost USA na zahraniční ropě a vytvoří tisíce nových pracovních míst, píše agentura AP. Kanada rozhodnutí americké administrativy uvítala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest proti rozhodnutí Donalda Trumpa obnovit plán na výstavbu ropovodu Keystone XL.

Protest proti rozhodnutí Donalda Trumpa obnovit plán na výstavbu ropovodu Keystone XL. | Zdroj: Reuters

Trump již krátce po složení prezidentské přísahy rozhodl exekutivním příkazem o pokračování výstavby ropovodu. Záležitostí se proto začalo zabývat ministerstvo zahraničí, které stavbu doporučilo. Po zvážení ekologických, ekonomických a diplomatických faktorů totiž dospělo k závěru, že projekt je v národním zájmu. "S potěšením oznamuji oficiální schválení prezidentského souhlasu pro ropovod Keystone XL," řekl v pátek Trump novinářům v Oválné pracovně Bílého domu.

Souhlas nicméně nepodepsal ministr zahraničí Rex Tillerson, ale jeho náměstek Tom Shannon. Tillerson se z rozhodování v této věci vyloučil kvůli možnému střetu zájmů, neboť do letošního ledna vedl ropný koncern Exxon Mobil.

Ropovod v Severní Dakotě: soud zamítl žádost indiánských kmenů o nouzové pozastavení výstavby

Číst článek

Kanadská vláda schválení ropovodu Trumpovou administrativou přivítala. "Naše vláda ropovod Keystone XL vždy podporovala a rozhodnutí USA nás potěšilo," uvedl mluvčí kanadského ministra přírodních zdrojů. Do USA směřuje 97 procent kanadského vývozu ropy.

Projekt, který kritizují ochránci životního prostředí, předloni zrušil Obama. Jeho administrativa totiž rozhodla, že stavba není v zájmu Spojených států. Trumpova vláda však zastává opačný postoj a počítá s tím, že ropovod vytvoří řadu nových pracovních míst a přispěje k americké energetické bezpečnosti.

Ropovodem Keystone XL za osm miliard dolarů (200 miliard korun) bude na americký Středozápad, kde se produktovod napojí na stávající systém, proudit z kanadských nalezišť přes 800 000 barelů ropy denně. Nové potrubí tak prakticky zdvojnásobí kapacitu stávajícího ropovodu Keystone, jehož jednotlivé části byly zprovozněny postupně od roku 2010.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme