Nová huť vstoupila do stávkové pohotovosti

Do stávkové pohotovosti vstoupili odboráři ostravské Nové huti, největšího tuzemského producenta oceli. Nesouhlasí s novým plánem restrukturalizace ocelářství, který má pozítří projednat vláda. Podle nich zastaví privatizaci, neřeší technologický rozvoj a zadluženost hutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová huť Ostrava | Foto: Dan Krzywoň

Plán ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra počítá se vznikem Českého ocelářského podniku, který by během dvou až tří let spojil Novou huť, Vítkovice Steel a Vysoké pece Ostrava. Sloučení hutí by mělo přijít na 15 miliard korun. Na další 2,5 miliardy se odhadují garance za poskytnuté úvěry.

Ekonom podnikové odborové rady Nové huti František Saidl považuje informace o špatné finanční situaci podniku za uměle vyvolané. Prioritní je privatizace hutě, přičemž zájemci podle jeho informací jsou.

Řekl, že informace svědčí o tom, že česká strana nezvládá standardy chování všech potencionálních zájemců, kteří neřeknou nic dokud nebudou mít garance, že jejich údaje nebudou nějakým způsobem rozkradeny či použity někde jinde. "Je potřeba otevřít možnost pro privatizačního poradce, aby mohl zprostředkovat jednání zájemců, aby se vůbec mohly projevit jejich námitky" poznamenal ekonom odborové rady Nové huti František Seidl.

Přehrát

00:00 / 00:00

F.Seidl: Námitky odborů

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Anna Stárková však tvrdí, že bez státní pomoci nemůže Nová huť dlouho přežít.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Jiří Kratochvíl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme