Nová inovační strategie chce Česko přiblížit Finsku

Česká republika připravuje novou národní inovační strategii. Inspiraci při její tvorbě si přitom vzala z Finska, kde systém podpory inovací dobře funguje. Stěžejním bodem nové strategie je zavedení takzvaného 'foresightu'.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Kocourek, ministr průmyslu a obchodu | Foto: Šárka Ševčíková

Jde o službu, kterou bude spravovat ministerstvo průmyslu a obchodu. Stát má v tomto případě v rukou speciální systém sběru informací a zároveň jejich hodnocení. Výstupy z toho systému potom pomohou jak ministerstvu, tak soukromému sektoru při strategickém rozhodování. Systém bude monitorovat změny na trhu, nové sektory a také nové trendy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Barbora Kreuzerová ve Světě od druhé přibližuje výhody systému Foresight.mp3

Výsledkem má být větší propojení všech všech agentur a soukromého sektoru do jednoho systému, se kterým půjde mnohem jednodušeji pracovat.

Foresight ale funguje ve Finsku především díky silnému provázání všech sektorů, které mají s inovacemi něco společného. Právě to zatím podle ministestva průmyslu a obchodu v České republice příliš dobře nefunguje.

Češi začnou dohánět Finy za rok a půl

Ministerstvo průmyslu a obchodu se údajně rozhodlo pro Finsko proto, že tato země umí prosazovat své hospodářské zájmy ve světě a umí efektivně hospodařit s omezenými zdroji, které stát rozděluje a kterými disponuje.

Finové jsou také rychle schopní reagovat na změnu na trhu, dokáží se rychle přizpůsobit a i proto jejich hospodářství rychle prospívá. Právě taková by podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy měla do budoucna být i Česká republika.

Ta se zatím podle něj potýká s tím, že neexistuje žádná dlouhodobá strategie rozvoje a je velmi málo možností, jak zapojit do inovací soukromý kapitál. Podle ministrestva průmyslu a obchodu se také klade velmi malý důraz na návratnost investic. To všechno jsou problémy, které musí být do budoucna odstraněny.

Foresight bude až vrcholným stupněm nové strategie, přípravné kroky by podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka mohly být hotovy v horizontu roku nebo roku a pul. Sepsání strategie by ale mohlo být hotové už řádů měsíců.

Barbora Kreuzerová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme